«Ինչ է տեղի ունենում ու ինչու է տեղի ունենում». Նիկոլ Փաշինյան
«Մարտական գործողությունների ինտենսիվությունը նվազել է, բայց 1-2 ուղղություններով Ադրբեջանի հարձակումները շարունակվում են: ՊՆ-ն, ԳՇ-ն գնահատում է իրավիճակը, կորուստներն ու ճշգրտված տեղեկատվությունը պաշտոնապես կհրապարակվի»,- ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետը: Նրա խոսքով՝ այն պահից սկսած, երբ հայտնի է դարձել Ադրբեջանի հարձակման մասին, ԱԽ անդամները հրավիրվել են Կառավարություն, տեղի է ունեցել ԱԽ նիստ. «Որոշել ենք դիմել ՀԱՊԿ-ին ու դրա կապակցությամբ այժմ տեղի է ունենում ՀԱՊԿ խորհրդի նիստ: Դիմել ենք նաև ՌԴ-ին՝ 1997թ. բարեկամության, փոխօգնության մասին պայմանագրի հիման վրա, որոշել ենք դիմել նաև ՄԱԿ-ին: Գիշերվա ընթացքում հեռախոսազրույցներ եմ ունեցել ՌԴ, Ֆրանսիայի, ԻԻՀ նախագահների հետ....»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտնել էր 49 զոհի մասին:
«Ինչ է տեղի ունենում ու ինչու է տեղի ունենում. առաջինը կապված է ԼՂ հարցի բանակցային գործընթացի հետ: Հիշում եք, որ 2022թ. մարտին Ադրբեջանը ներկայացրել էր խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ 5 կետեր և առաջարկել այդ հենքի վրա կնքել խաղաղության պայմանագիր: Մեր արձագանքն այն էր, որ դրանցում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա, բայց կարծում ենք, որ կետերը պետք է լրացվեն ու լրացված հենքի վրա պատրաստ ենք բանակցություններ վարել: Բրյուսելյան հանդիպման ընթացքում պարզվեց ու պարզաբանվեց, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է, որ խաղաղության բանակցությունները վարել նաև մեր ներկայացրած սկզբունքների հիման վրա»,- նշել է Փաշինյանը:

Никол Пашинян: Интенсивность боев снизилась, но нападение азербайджанских ВС в 1-2 направлениях продолжается
Вторник, 13 Сентября, 2022 года, 11:36
«Интенсивность боев снизилась, но нападение азербайджанских ВС в 1-2 направлениях продолжается. Министерство обороны и Генштаб оценивают ситуацию, оценивают потери. Уточненные данные будут официально опубликованы»,- заявил в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, с того момента, как стало известно о нападении Азербайджана, в правительство были приглашены члены Совета безопасности, состоялось заседание СБ.
«Мы приняли решение обратиться в ОДКБ, и в связи с этим сейчас проходит заседание Совета ОДКБ. Мы также обратились к РФ, на основе Договора о дружбе и взаимной помощи 1997 года. Принято решение и об обращении в Совет безопасности ООН, чтобы ситуация незамедлительно была обсуждена. Я ночью говорил с президентами России, Франции, Ирана, госсекретарем США, председателем Европейского совета Шарлем Мишелем»,- сказал он.
Ранее Пашинян сообщил о 49 погибших.
«Что происходит и почему это происходит? Как вы помните, в марте 2022 г. Азербайджан представил 5 пунктов по мирному договору и предложил заключить на их основе мирный договор. Наш ответ заключался в том, что в них нет ничего неприемлемого, но мы считаем, что пункты должны быть доработаны. Однако во время брюссельской встречи выяснилось, что Азербайджан отказывается вести мирные переговоры, и обсуждать предложенные нами пункты»,- сказал Пашинян.