«Դադարեցրեք պատերազմը բնության դեմ». ՄԱԿ-ը կոչ է անում անհապաղ օգնել Պակիստանին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գութերեշը համաշխարհային հանրությանը կոչ է արել շտապ օգնություն ցուցաբերել Պակիստանին, որը հումանիտար աղետի է ենթարկվում զանգվածային ջրհեղեղների պատճառով։ Այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ի կայքը։
Պակիստանի հեղեղված շրջաններ կատարած այցի ժամանակ Գութերեշն ասել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է երկրին ֆինանսական համապարփակ աջակցություն ցուցաբերի՝ ճգնաժամը հաղթահարելու համար։ «Խոսքը առատաձեռնության մասին չէ, այլ արդարության»,- ասել է գլխավոր քարտուղարն, ով բնական աղետները կապում է կլիմայի փոփոխության հետ:
Պակիստանն աշխարհի կլիմայական փոփոխություններից ամենաշատ տուժած երկրներից մեկն է, մինչդեռ ածխաթթու գազի արտանետումների մեջ երկրի ներդրումը կազմում է ընդամենը մեկ տոկոս, նշում է ՄԱԿ-ը։ «Պակիստանը և այլ զարգացող երկրները սարսափելի գին են վճարում հիմնական արտանետիչների անզիջողականության պատճառով, որոնք շարունակում են ապավինել հանածո վառելիքին: Ես Իսլամաբադից գլոբալ կոչ եմ ուղարկում. վերջ տվեք խելագարությանը: Ներդրումներ կատարեք վերականգնվող էներգիայի մեջ հենց հիմա: Դադարեցրեք պատերազմը բնության դեմ», - ասել է Գուտերեշը։
Օգոստոսի վերջին հորդառատ մուսոնային անձրևները և հալչող սառցադաշտերը Պակիստանի հյուսիսային լեռներում հեղեղել են երկրի ավելի քան 30 տոկոսը: Ըստ իշխանությունների՝ աղետի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 1390 մարդ, ավելի քան 33 միլիոն մարդ տուժել է։ Մահացածների իրական թիվը կարող է շատ ավելի մեծ լինել, քանի որ հարյուրավոր գյուղեր կտրված են մնացած աշխարհից հանրապետության հյուսիսում գտնվող լեռնային շրջաններում։ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ Պակիստանում մոտ վեց միլիոն մարդ դարձել է ներքին տեղահանված։ Երկրի կառավարությունը վնասը գնահատում է ավելի քան 30 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։
Բացի այդ, տարերային աղետը վնասել է 4 միլիոն հեկտար գյուղատնտեսական հողեր, սատկել է գրեթե 800,000 անասուն, ինչի պատճառով տարածաշրջանում սննդի պակաս է սպասվում, հայտնել է Իսլամաբադի Միջազգային փրկարարական կոմիտեն:

ООН призывает срочно помочь Пакистану и «прекратить войну с природой»
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал мировое сообщество срочно оказать помощь Пакистану, который столкнулся с гуманитарной катастрофой из-за масштабных наводнений. Об этом сообщается на сайте ООН.
Во время своего визита в затопленные районы Пакистана Гутерриш заявил, что международное сообщество должно оказать стране всестороннюю финансовую поддержку для преодоления кризиса. "Дело не в щедрости, а в справедливости", - подчеркнул генсек, который связал стихийные бедствия с изменением климата.
Пакистан входит в десятку стран, наиболее пострадавших от изменения климата в мире, при этом вклад страны в выбросы углекислого газа составляет всего один процент, отмечает ООН. "Пакистан и другие развивающиеся страны платят ужасную цену за непримиримость крупных источников выбросов, которые продолжают полагаться на ископаемое топливо. Я посылаю из Исламабада глобальный призыв: остановите безумие. Инвестируйте в возобновляемые источники энергии немедленно. Прекратите войну с природой", - заявил Гутерриш.
Обильные муссонные дожди и таяние ледников в горах на севере Пакистана в конце августа привели к затоплению более 30 процентов территории страны. По данным властей, погибли более 1 390 человек, а всего от стихийного бедствия пострадали более 33 миллионов человек. Реальное число жертв может быть гораздо выше, поскольку в горных регионах на севере республики сотни деревень отрезаны от остального мира. По оценке ООН, вынужденными переселенцами стали около шести миллионов жителей Пакистана. Правительство страны оценивает ущерб более чем в 30 миллиардов долларов США.
Кроме того, стихийное бедствие нанесло ущерб 4 млн гектаров сельскохозяйственных угодий, погибли почти 800 тысяч поголовья скота, из-за чего в регионе ожидается дефицит продовольствия, заявили в Международном комитете спасения (IRC) в Исламабаде.