Ուկրաինացի զինվորականները՝ հակահարձակման փորձի «սարսափելի հետևանքների» մասին. WP
Խերսոնի շրջանում հակահարձակման փորձի ժամանակ վիրավորված ուկրաինացի զինվորականները The Washington Post-ի լրագրողներին պատմել են Ուկրաինայի Զինված ուժերի ծանր կորուստների մասին, ինչպես նաև դժգոհել են, որ իրենց բանակը տեխնոլոգիական առումով հետ է մնում Ռուսաստանի զինված ուժերից։
Թերթը նկարագրում է բեկորային վնասվածքներով, հաշմանդամ ձեռքերով, ջախջախված հոդերով և կորցրած վերջույթներով զինվորներին, ովքեր խոսում էին այն աննախանձելի իրավիճակի մասին, որում հայտնվել էին իրենց ստորաբաժանումները հարձակման առաջին օրերին։
Զինվորականներն ասում էին, որ իրենց պակասում է հրետանին, իսկ ռուսական բանակի հետ «տեխնոլոգիական բացը» բարդացնում է իրավիճակը։
Իրավիճակը ճակատում, ինչպես երևում է հրապարակումից, «այնքան զգայուն է, որ ուկրաինացի զինվորական ղեկավարներն արգելել են լրագրողներին այցելել առաջնագիծ»։ Այդ իսկ պատճառով տուժածներից ոմանք համաձայնել են լրագրողների հետ շփվել միայն անանուն։
Նրանցից մեկն ասել է, որ ռուսական անօդաչու թռչող սարքերը բացահայտել են ուկրաինական զինված ուժերի դիրքերն ավելի քան մեկ կիլոմետր բարձրությունից։ Երկրորդը խոստովանել է, որ ուկրաինական զորքերը ստիպված են եղել «զգույշ կերպով դոզավորել» զինամթերքի օգտագործումը, և որ թիրախը խոցելու խնդիրներ են ունեցել։
Դենիս անունով մեկն էլ ասել է, որ իր 120 հոգանոց ստորաբաժանման գրեթե բոլոր անդամները վիրավորվել են, ասվում է հոդվածում։
Ուկրաինացի զինվորական պաշտոնյան ասել է, որ կասկածում է, որ նման հակահարձակումն «արժեր այն կորուստները, որոնք այն պատճառել է»:

WP: украинские военные рассказали о тяжёлых последствиях попытки контрнаступления
Украинские военные, которые при попытке контрнаступления в Херсонской области получили ранения, рассказали журналистам The Washington Post о тяжёлых потерях ВСУ, а также пожаловались на отставание их армии от ВС РФ в технологическом плане.
Газета описывает солдат с осколочными ранениями, покалеченными руками, раздробленными суставами и потерянными конечностями, которые рассказали об незавидном положении, в котором оказались их подразделения в первые дни наступления.
Военные сказали, что им не хватает артиллерии, а усложняет ситуацию «технологический разрыв» с армией России.
Ситуация на фронте, как следует из публикации, «настолько чувствительная, что украинские военачальники запретили журналистам посещать передовую». По этой причине некоторые раненые согласились общаться с журналистами только анонимно.
Один из них рассказал, что российские беспилотники раскрыли позиции ВСУ с высоты более километра, а украинские военные не смогли услышать их передвижения, когда российские «средства взлома» захватили украинские БПЛА. Второй признался, что украинским войскам приходилось «тщательно дозировать» использование боеприпасов и что у них были проблемы с попаданием по цели.
«Денис сказал, что почти все члены его подразделения из 120 человек получили ранения», — говорится в статье.
Один из украинских военных заявил, что он сомневается в том, что такое контрнаступление «будет стоить тех потерь, которые оно принесло».