ԵՄ առաջին երկիրը փակում է մուտքը ռուսների համար
Եվրոմիության առաջին երկիրն իջեցնում է «երկաթե վարագույրը» Ռուսաստանի քաղաքացիների համար՝ չսպասելով պատժամիջոցների յոթերորդ փաթեթի վերաբերյալ որոշմանը, որտեղ եվրոպական մի շարք երկրներ առաջարկում են ներառել վիզայի արգելք։
ERR-ը հայտնում է, որ Էստոնիայի իշխանությունները, որոնք արդեն հայտարարել են, որ ռուսներին երկիր չեն թողնի էստոնական շենգենյան վիզաներով, մտադիր են ընդլայնել այլ երկրներում տրվող վիզաների սահմանափակումները։ Այս մասին հայտարարել է հանրապետության ներքին գործերի փոխնախարար Վեյկո Կոմուսաարը։
Նրա խոսքով, նախաձեռնությունը կձևակերպվի մինչև այս շաբաթվա վերջ, կառավարությունը որևէ խոչընդոտ չի տեսնում դրա իրականացման համար։
ԵՄ համաձայնագրերը թույլ են տալիս արգելել մուտքը այլ երկրների կողմից տրված վիզաների վրա, ասել է ներքին գործերի նախարար Ուրմաս Ռեյնսաուն։
Բացառություն կկատարվի միայն ռուսաստանցիների համար, ովքեր այցելում են Էստոնիա հարազատներին կամ ունեն երկարաժամկետ կացության թույլտվություն, ինչպես նաև դիվանագետների, տրանսպորտային ընկերությունների աշխատակիցների և մարդասիրական վիզա ստանալու չափանիշներին համապատասխանող անձանց համար։
Ավելի վաղ Էստոնիան դադարեցրել է Ռուսաստանի քաղաքացիներին ժամանակավոր կացության թույլտվությունների և ուսումնական վիզաների տրամադրումը, ինչպես նաև սահմանափակումներ է մտցրել կարճաժամկետ աշխատանքի վրա։

Среда, 17 Августа, 2022 года, 21:36
Первая страна Евросоюза опускает «железный занавес» для российских граждан, не дожидаясь решения по седьмому пакету санкций, куда ряд европейских стран предлагают включить запрет на выдачу виз.
Русская служба Moscow Times со ссылкой на ERR сообщает, что власти Эстонии, уже объявившие, что не будут пускать в страну россиян по эстонским шенгенским визам, намерены расширить ограничения и на визы, выданные в других странах. Об этом сказал замминистра внутренних дел республики Вейко Комусаар.
По его словам, инициатива будет формализована до конца текущей недели, в правительстве препятствий для ее реализации не видят.
Соглашения ЕС позволяют запрещать въезд по визам, выданным другими странами, заявил глава МВД Урмас Рейнсау.
Исключение будет сделано лишь для россиян, которые посещают родственников в Эстонии, либо имеют долгосрочный вид на жительство, а также дипломатов, сотрудников транспортных компаний и лиц, которые соответствуют критериям для получения гуманитарных виз.
Ранее Эстония прекратила выдавать гражданам РФ временные виды на жительство и учебные визы, а также ввела ограничения на краткосрочное трудоустройство.