Լատվիան հրաժարվում է երկարաձգել ռուսաստանցիների կացության թույլտվությունը
Ռուսաստանի քաղաքացիներն այսուհետ չեն երկարաձգի Լատվիայում իրենց բնակության թույլտվությունը, երեքշաբթի օրը՝ օգոստոսի 16-ին, այս մասին «կոնցեպտուալ համաձայնություն» է տվել տեղական իշխանությունը։
Ավելին, Լատվիայի նախարարների կաբինետը որոշել է սահմանափակել ռուսաստանցիների մուտքը երկիր Շենգենյան վիզաներով։ Այս մասին գրառումը վարչապետ Կարինս Քրիսջանիսը հրապարակել է իր Twitter-ում։
Ավելի վաղ՝ օգոստոսի 14-ին, նախագահ Էգիլ Լևիցն ասել էր, որ «Լատվիան Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի, Չեխիայի և այլ համախոհ երկրների հետ միասին պետք է եվրոպական մակարդակով պահանջ ներկայացնի Ռուսաստանի քաղաքացիներին զբոսաշրջային վիզաների տրամադրումն ամբողջությամբ դադարեցնելու վերաբերյալ»։
Նա նաև առաջարկել է չեղարկել գործող կացության թույլտվությունները։ Նրա կարծիքով, «նախկին նախագահների կողմից փաստաթղթերի առևտրի սահմանափակումների բացակայությունը, Ռուսաստանի քաղաքացիներին թույլտվություն տրամադրելու նրանց չարդարացված առատաձեռնությունը, որի հետևում թաքնված էին միայն անհատ ձեռներեցների եսասիրական շահերը», այժմ սպառնում է երկրի անվտանգությանը, դրանք նաև հանգեցրել են երկպառակության: Հիմա ժամանակն է վերանայելու այս անհաջող և վտանգավոր քաղաքականությունը, եզրափակել է նա։

Латвия отказалась продлевать россиянам вид на жительство
Гражданам России не будут продлевать вид на жительство в Латвии. Об этом во вторник, 16 августа, «концептуально договорилось» местное правительство.
Более того, латвийский кабинет министров решил ограничить россиянам въезд на территорию страны по шенгенским визам. Пост об этом опубликовал премьер-министр страны Кариньш Кришьянис в своем Twitter. Информацию передает РИА «Новости».
По его словам, пока Кремль ведет специальную операцию на Украине, граждане РФ получают вид на жительство в Европейском союзе и путешествуют по региону. Поэтому власти «концептуально договорились не продлевать временный вид на жительство для граждан России и ограничить въезд в Латвию по шенгенским визам».
Ранее, 14 августа, президент страны Эгил Левитс заявил, что «Латвии вместе с Финляндией, Эстонией, Чехией и другими странами-единомышленниками стоит выдвинуть требование на европейском уровне о том, чтобы полностью прекратить выдачу туристических виз гражданам России».
Он также предложил аннулировать действующие ВНЖ. По его мнению, отсутствие ограничений на «торговлю документами предыдущими президентами, их неоправданная щедрость в выдаче разрешений российским гражданам, за которой скрывались лишь корыстные интересы отдельных предпринимателей», теперь угрожают безопасности страны, они же привели к двуязычию. Сейчас пришло время пересмотреть принципы этой неудачной и опасной политики, подытожил он.