«Իշխանությունները նպատակային ձևով Արցախի հարցը հանում են ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից». Տ. Աբրահամյան
Ուրբաթ, 12 օգոստոսի, 2022 թ., 09:24
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Ադրբեջանն Արցախի ուղղությամբ մարտավարական տեղաշարժերի, վերադասավորումների միջոցով փորձում է ստեղծել մի իրավիճակ, որի պայմաններում առավելագույնս կկանխվի զինված դիմակայության, պայքարի բոլոր հնարավորությունները։
Դրան հաջորդելու է փափուկ ուժի միջոցով համատեղ բնակության պայմանների ստեղծման գործընթաց, որի ժամանակ Ադրբեջանից ներկայացվելու են ենթակառուցվածքների համատեղ օգտագործման, արտոնյալ պայմաններով տարբեր ծառայությունների մատուցման, օժանդակման խոշոր ծրագրեր։
Նպատակը մեկն է՝ առաջիկա տարիների ընթացքում, հնարավորինս սահուն ձևով, ապահովել Արցախի նկատմամբ ամբողջական ադրբեջանական վերահսկողություն, որի դեպքում առաջնային օրակարգ է բերվելու Արցախից ռուսական զորախմբի դուրս բերումը։
Հայաստանի իշխանությունները նպատակային ձևով Արցախի հարցը հանում են ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից՝ դրանով և՛ ծառայություն մատուցելով Ադրբեջանին՝ որպես բարի կամքի դրսևորում, և՛ ձերբազատվում Արցախի հետ կապված հետագա քաղաքական հետևանքների պատասխանատվությունից»։

Тигран Абрамян: Власти Армении целенаправленно снимают вопрос Арцаха с внешнеполитической повестки Армении
Пятница, 12 Августа, 2022 года, 09:24
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «Азербайджан посредством тактических передвижений и перестановок в направлении Арцаха пытается создать ситуацию, при которой будут максимально предотвращены все возможности вооруженного противостояния и борьбы.
Далее последует процесс создания условий для совместного проживания посредством мягкой силы, в ходе которого Азербайджан представит крупные проекты по совместному использованию инфраструктуры, оказанию различных услуг на льготных условиях, помощи.
Цель одна: в ближайшие годы как можно более плавным образом обеспечить полный контроль Азербайджана над Арцахом, и в этом случае на первый план будет вынесен вывод российского воинского контингента из Арцаха.
Власти Армении целенаправленно снимают вопрос Арцаха с внешнеполитической повестки Армении, тем самым оказывая услугу Азербайджану в качестве проявления доброй воли и избавляясь от ответственности за дальнейшие политические последствия, связанные с Арцахом».