«Պաշտոնական Ստեփանակերտը պետք է հանդես գա վճռական հայտարարությամբ». Արման Բաբաջանյան
ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը գրում է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների 2022թ․ հուլիսի 16-ին կայացած առաջին երկկողմ հանդիպումից հետո պաշտոնական Ստեփանակերտը պետք է հանդես գա վճռական հայտարարությամբ առ այն, որ այսուհետ Երևանը Ադրբեջանի հետ բանակցություններում չի ներկայացնում Ստեփանակերտին, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խնդիրների կարգավորման զամբյուղից ղարաբաղյան հակամարտության փաթեթը պետք է բանակցել բացառապես Ստեփանակերտի հետ։
Գործընթացում Արցախի սուբյեկտայնությունը վերադարձնելու այլ՝ առավել հարմար պահ և հնարավորություն դժվար գտնվի։ Չնայած գետնի վրա ռուսական խաղաղապահության ներկայությանը և դրանով պայմանավորված օբյեկտիվ կաշկանդվածությանը, այնուամենայնիվ վերջին օրերին տեղի ունեցած որոշ առանցքային իրադարձություններ շրջահայացություն և կամք են պահանջում Ստեփանակերտից։
Անցյալ շաբաթավերջին Ադրբեջանում Ռուսաստանի՝ ԵԱՀՄ Մինսկի համանախագահ երկրի դեսպան Բոչարնիկովի այցը Շուշի վկայում է, որ այդ երկիրը ճանաչում է ուժի կիրառման հետևանքով Շուշիի օկուպացիան և 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի պարտադրած նոր ստատուս քվոն։
Ստեղծված պայմաններում Ստեփանակերտը պետք է ավելի համարձակ գտնվի, գիտակցի ոչ միայն Արցախի ապագայի, արցախցիների անվտանգության առջև իր պատասխանատվությունը, այլև հանուն Արցախի հարատևության պետք է ստանձնի իր բաժին պատասխանատվությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և պետականության առջև»:

Арман Бабаджанян: Официальный Степанакерт должен сделать решительное заявление
Бывший депутат НС РА Арман Бабаджанян на своей странице в Facebook пишет: «После первой двусторонней встречи глав МИД Армении и Турции, состоявшейся 16 июля, официальный Степанакерт должен сделать решительное заявление о том, что отныне Ереван не представляет Степанакерт в переговорах с Азербайджаном, что переговоры по пакету карабахского конфликта должны вестись исключительно со Степанакертом.
Сложно будет найти другой, более удобный момент и возможность вернуть субъектность Арцаха. Несмотря на присутствие российских миротворцев и обусловленную этим объективную скованность, некоторые ключевые события, произошедшие в последние дни, требуют от Степанакерта осмотрительности и воли.
Визит посла России в Азербайджане Бочарникова в минувшие выходные в Шуши доказывает, что страна признает оккупацию Шуши в результате применения силы и новый статус-кво, установленный Азербайджаном в результате 44-дневной война.
В создавшихся условиях Степанакерт должен проявить больше мужества, осознать не только свою ответственность за будущее Арцаха, безопасность народа Арцаха, но и ради устойчивости Арцаха, он должен взять на себя свою долю ответственности за территориальную целостность, суверенитет и государственность Армении».