«ԳՇ նախկին պետ Տիրան Խաչատրյանն ուշագրավ հայտարարություններ է հնչեցրել». Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի գրառումը. «ԳՇ նախկին պետ Տիրան Խաչատրյանը բավականին ուշագրավ հայտարարություններ է հնչեցրել, որը 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների վերաբերյալ նոր մանրամասներ է ի հայտ բերում կամ եղած կասկածանքները հաստատում։
Ընդ որում՝ պետք է նկատի ունենալ, որ գեներալ Խաչատրյանը պատերազմի օրերին առանցքային պաշտոն է զբաղեցրել և տիրապետում է այնպիսի տեղեկատվության, որին խիստ սահմանափակ թվով մարդիկ են տիրապետում։ «168 ժամ»-ի հետ զրույցում վերջինս հաստատել է, որ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանից բանակային կորպուսներին և Պաշտպանության բանակին հրաման իջեցվել է անցնելու պաշտպանության, սակայն եղել է հատված, որը ողջ ծավալով թշնամու գործողություններին չի պատրաստվել՝ ակնարկելով ՊԲ-ին։
Ավելին, Խաչատրյանը պնդում է, որ պատերազմից առաջ եղել է ԳՇ պետի կարգադրությունը՝ լինել կառավարման կետերում, սակայն ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը պատերազմի մեկնարկին այնտեղ չի եղել։ Պատերազմում մեր պարտության գլխավոր խնդիրն այն է եղել և դրա վրա պետք է կենտրոնանալ, որ չնայած նախապես հավաստի տեղեկություններ են ստացվել պատերազմական գործողությունների մեկնարկի վերաբերյալ, ասում են՝ նույնիսկ կոնկրետ օրն է հետախուզությունը նախապես իմացել, Զինված ուժերը, իսկ ավելի կոնկրետ՝ ՊԲ-ն, ողջ հնարավորություններով չի ծավալվել, այլ միայն որոշակի ուժեղացումներ է արել, ինչը նման իրադրության պայմաններում խիստ անբավարար է եղել։
Ավելին, տեղեկություններ կան, որ հետախուզությունը նույնիսկ հստակ ասել է, որ հարձակման գլխավոր ուղղությունն Արցախն է լինելու և դրա հիման վրա բանակային կորպուսները ոչ միայն խաղաղից պատերազմի անցնելու համապատասխան միջոցառումներ են ձեռնարկել, այլ դրա շրջանակներում նույնիսկ հասցրել են սպառազինության պահեստները տեղափոխել, ինչը ՊԲ-ի դեպքում չի եղել և Ադրբեջանը պատերազմի առաջին օրերից դրանք անմիջապես խոցեց։
Թե ինչո՞ւ ՊԲ-ն համապատասխան հետախուզական տեղեկությունների առկայության պայմաններում նախապես ողջ ծավալով չի բացազատվել, պաշտպանության չի անցել, արդեն հուշում է, որ պատերազմի հանգամանքների բացահայտման գլխավոր պատճառն այստեղ պետք է փնտրել»։

Тигран Абрамян: Бывший заместитель начальника Генштаба озвучил довольно примечательные заявления
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «Бывший заместитель начальника Генштаба Tиран Хачатрян озвучил довольно примечательные заявления, которые раскрывают новые подробности обстоятельств 44-дневной войны или подтверждают имеющиеся подозрения.
При этом нужно иметь в виду, что генерал Хачатрян в дни войны занимал ключевую должность и владеет информацией, которую знает крайне ограниченное число людей.
В беседе с 168.am последний подтвердил, что бывший начальник Генштаба Оник Гаспарян дал приказ армейским корпусам и Армии обороны перейти на оборону, однако одно из армейских подразделений не было готово к действиям противника в полном объеме, намекая на АО.
Более того, Хачатрян утверждает, что до войны начальник Генштаба приказал командующим корпусами быть в пунктах управления, однако бывший командующий АО Джалал Арутюнян не был там в начале войны.
Основной причиной нашего поражения в войне было то, и на этом нужно сосредоточиться, что, несмотря на то, что заранее были получены достоверные сведения о начале военных действий, говорят, что разведка даже знала о конкретном дне начала войны, Вооруженные силы, а если точнее, АО, не предприняла необходимых действий, а лишь перешла на определенное подкрепление, что в подобной ситуации было крайне неудовлетворительным.
Более того, есть сведения о том, что разведка даже четко донесла, что главным направлением атаки будет Арцах, и исходя из этого армейские корпуса ВС РА не только предприняли соответствующие меры по переходу к обороне, но и успели передислоцировать склады вооружений, чего не было в случае с АО, и Азербайджан с первых дней войны сразу же уничтожил их.
Почему АО в условиях наличия соответствующих разведывательных сведений заранее не подготовилась к военным действиям? Все это говорит о том, что главную причину поражения нужно искать там».