«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն իսկապես կորցրել է երբեմնի կենսունակությունը». Արսեն Թորոսյան
ՔՊ-ական պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Երեկ տված հարցազրույցից երկու միտք եմ ուզում առանձնացնել.
[…] ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ըստ իս՝ իսկապես կորցրել է իր երբեմնի կենսունակությունը՝ նաև աշխարհաքաղաքական փոփոխություններով պայմանավորված։ Ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահները պարզապես չեն կարողանում խոսել ռուսաստանցի համանախագահի հետ ՝ Ռուսաստանի կամ հակառակ կողմի չուզելու պատճառով։
Եվ ինձ համար մի փոքր տարօրինակ է այդ ֆորմատին անընդմեջ հղում կատարելը։ Դրանով մենք փաստացի երկխոսությունը մղում ենք փակուղի, ինչը մեր շահերից չի բխում։ Մենք հիմա չենք կարող մեզ այդպիսի շռայլություն թույլ տալ։ Մենք պետք է կարողանանք սպառնացող մարտահրավերներին դիմակայելու լուծումներ գտնել, ոչ թե հակառակը՝ այդ լուծումները հետաձգել։[…]
**
[…] Որպես ազգ, ժողովուրդ և պետություն մեզ անվերջ ներարկել են, որ մենք չենք կարող և իրավունք էլ չունենք խաղաղության մեջ ապրելու մեր հարևանների հետ։ Թե՛ տարբեր օրակարգեր ունեցող ներքին ուժեր, թե՛ տարբեր պետություններ մեզ անվերջ ասել են՝ «դուք ինքնուրույն չեք կարող ձեր հարևանների հետ ձեր հարցերը լուծել, անպայման պիտի մենք ներկա լինենք»։
Կարծում եմ, որ մենք պետք է կոտրենք այդ կարծրատիպը և հասկանանք, որ կարող ենք քայլեր ձեռնարկել մեր հարևանների հետ խաղաղ ապրելու ուղղությամբ։ Մենք հիմա լրիվ հակառակ կարծրատիպով ենք ապրում, որ անհնար է ապրել թուրքի, ադրբեջանցու հետ։
Եթե այդ կարծրատիպը հավաքական կարողանանք կոտրել, կարող ենք նստել սեղանի շուրջ և կոմպրոմիսային լուծումներ գտնել։ Եթե չկարողացանք ու մեզ էլի շարունակեցին հավերժ ներարկել, որ անհնար է որևէ համակեցության նորմերի շուրջ պայմանավորվել մեր երկու հարևանների հետ՝ հատկապես Ադրբեջանի, ապա մենք միշտ մնալու ենք այս տեղապտույտի մեջ, որը մեզ միշտ նոր աղետներ է բերելու[…]»:

Арсен Торосян: Минская группа ОБСЕ действительно утратила былую жизнеспособность
Депутат от фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян на своей странице в Facebook пишет. «Хочу выделить две мысли из вчерашнего интервью.
[…] Минская группа ОБСЕ, на мой взгляд, действительно утратила былую жизнеспособность, в том числе из-за геополитических изменений. Французский и американский сопредседатели просто не могут разговаривать с российским сопредседателем из-за нежелания России или противоположной стороны.
И для меня немного странно постоянно ссылаться на этот формат. Тем самым мы загоняем реальный диалог в тупик, что не в наших интересах. Мы не можем позволить себе такую роскошь сейчас. Мы должны уметь находить решения, чтобы противостоять угрожающим вызовам, а не наоборот, откладывать эти решения. […]
**
[…] Нам как нации, народу и государству бесконечно внушали, что мы не можем и не имеем права жить в мире с соседями. Как внутренние силы с разной повесткой, так и разные государства без конца твердили нам: «Вы не можете самостоятельно решить свои проблемы с соседями, мы должны обязательно присутствовать».
Считаю, нам нужно сломать этот стереотип и понять, что мы можем предпринять шаги, чтобы жить в мире с нашими соседями. Мы сейчас живем с совершенно противоположным стереотипом, что с турком, азербайджанцем невозможно жить.
Если мы сможем коллективно сломать этот стереотип, мы сможем сесть за стол и найти компромиссные решения. Если мы не сможем и нам продолжат вечно внушать, что нельзя договориться ни о каких нормах сосуществования с двумя нашими соседями, особенно с Азербайджаном, то мы навсегда останемся в этом тупике, который всегда будет приносить нам новые бедствия […]».