«ՆԱՏՕ-ն կոնսենսուս կգտնի Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցության հարցում». Բլինքեն
ՆԱՏՕ-ն կոնսենսուս կգտնի Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի՝ դաշինքին միանալու հարցում, ասել է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Խոսակցությունը շարունակվում է, կան տարաձայնություններ Թուրքիայի, Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի միջև, բայց հիմնականն այն է, որ երբ խոսքը վերաբերում է անդամակցության գործընթացին, ես վստահ եմ, որ մենք կհասնենք կոնսենսուսի»,- Բեռլինում ասել է Բլինքենը ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների՝ լրագրողների հետ ոչ պաշտոնական հանդիպման շրջանակում:
Նրա խոսքով, ինքը այդ հարցը քննարկել է Թուրքիայի գործընկերոջ հետ, ով դեմ է այդ երկրների՝ դաշինքին անդամակցելուն։

НАТО найдет консенсус по вступлению Финляндии и Швеции, заявил Блинкен
НАТО найдет консенсус по вопросу вступления в альянс Финляндии и Швеции, сообщил госсекретарь Энтони Блинкен.
"Разговор продолжается, есть различия между Турцией, Финляндией и Швецией, но суть в том, что когда это касается процесса членства, я уверен, что мы достигнем консенсуса", - сказал Блинкен журналистам на полях неформальной встречи министров иностранных дел Североатлантического альянса в Берлине.
По его словам, он обсуждал этот вопрос с коллегой из Турции, которая выступает против членства этих стран в альянсе.