Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով Աֆրիկայում միլիոնավոր մարդիկ սովի են մատված
Արևմտյան Աֆրիկայի երկրները բախվում են վերջին 10 տարվա ընթացքում իրենց վատթարագույն պարենային ճգնաժամին, որտեղ, ըստ Նորվեգիայի փախստականների խորհրդի, ավելի քան 27 միլիոն մարդ արդեն տառապում է սովից:
Նշվում է, որ սովյալների թիվը կարող է հասնել 38 միլիոնի արդեն այս տարվա հունիսին, սա նոր ռեկորդ կլինի, եթե շտապ միջոցներ չձեռնարկվեն։
«Հիմա պետք է ավելացնել ֆինանսավորումը։ Քանի որ ուկրաինական ճգնաժամն ավելի մեծ ճնշում է գործադրում օգնության բյուջեների վրա, Սահելի և Չադի լճի շրջանների բնակիչներին չպետք է մոռանալ», - ասում է Կենտրոնական և Արևմտյան Աֆրիկայի փախստականների նորվեգական խորհրդի տարածաշրջանային տնօրեն Մորին Մեգին:
Աֆրիկայի այս տարածաշրջանում հացահատիկի արտադրությունը նվազել է մոտ մեկ երրորդով: Երաշտները, ջրհեղեղները, հակամարտությունները և COVID-19 համաճարակի տնտեսական ազդեցությունը միլիոնավոր մարդկանց ստիպել են լքել իրենց հողերը: Վերջին 5 տարիների ընթացքում Արևմտյան Աֆրիկայում պարենային ապրանքների գներն աճել են 20-30%-ով և այս տարի կարող են աճել ևս 20%-ով։
«Ուկրաինայի ճգնաժամը վտանգավոր կերպով սրում է իրավիճակը… Դա, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնի ցորենի հասանելիության զգալի կրճատմանը Արևմտյան Աֆրիկայի 6 երկրների համար, որոնք ներկրում են Ռուսաստանից կամ Ուկրաինայից իրենց ցորենի առնվազն 30%, իսկ որոշ դեպքերում՝ ավելի քան 50%-ը»,- ասվում է զեկույցում։

Африка столкнулась с голодом из-за ситуации в Украине
Страны на западе Африки переживают самый тяжелый продовольственный кризис за последние 10 лет - более 27 млн человек уже страдают от голода, сообщает Норвежский совет по делам беженцев.
Указано, что число голодающих может возрасти до 38 млн уже в июне этого года – это буде новый рекорд – если не будут приняты срочные меры.
«Финансирование должно быть увеличено сейчас, чтобы миллионы семей не столкнулись с этим выбором. Поскольку украинский кризис оказывает все большее давление на бюджеты помощи, нельзя забывать о людях в регионах Сахеля и озера Чад», – заявил Морин Маги, региональный директор Норвежского совета по делам беженцев в Центральной и Западной Африке.
Производство зерновых в этом регионе Африки сократилось примерно на треть. Засухи, наводнения, конфликты и экономические последствия пандемии COVID-19 вынудили миллионы людей покинуть свои земли.За последние пять лет цены на продукты питания в Западной Африке выросли на 20-30% и могут вырасти еще на 20% в этом году.
«Кризис в Украине опасно усугубляет ситуацию… Он, вероятно, приведет к значительному снижению доступности пшеницы для шести западноафриканских стран, которые импортируют не менее 30%, а в некоторых случаях и более 50% своей пшеницы из России или Украины», – говорится в сообщении.