«Կարմիր շուկայի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել»․ Արցախի ՄԻՊ
![]() Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հայտնում է․ «Դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել, որոնք տևել են 10-15 րոպե։ Կիրառվել են հիմնականում հրաձգային զինատեսակներ։ Ստացված պարզաբանումների համաձայն՝ կրակահերթերը լսվել են համայնքի բնակելի հատվածում, իսկ կիրառված զենքի գնդակներն անցել են բնակիչների այգիների միջով։ Կրակահերթերի հետևանքով մարդկային և նյութական վնաս պատճառելու դեպքեր չեն արձանագրվել։ Հրադադարի հաստատումից հետո բազմիցս հայտարարել ենք, որ նման հանցավոր գործողություններով ադրբեջանական կողմը նպատակ է հետապնդում ահաբեկելու Արցախում ապրող մարդկանց և վախի ու հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու միջոցով հասնելու Արցախի հայաթափմանը։ Ադրբեջանական կողմի հանցավոր գործողությունները զսպելու և դրանց կրկնությունը բացառելու, ինչպես նաև բնակիչների անվտանգության և իրավունքների պաշտպանության համար շարունակում է խիստ անհրաժեշտություն մնալ ադրբեջանական զինված հենակետերի անհապաղ հեռացումը Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հարևանությունից և հրադադարի խախտման դեպքերի անաչառ հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը»։ Աղբյուրը` Գեղամ Ստեփանյան |

Гегам Степанян: Азербайджанская сторона открыла огонь с позиций, расположенных в направлении общины Кармир Шука
![]() 2 декабря в районе 10:30 азербайджанская сторона открыла огонь с позиций, расположенных в направлении общины Кармир Шука Мартунинского района Республики Арцах. Об этом сообщил на своей странице в Facebook Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян. «Обстрел продолжался 10-15 минут. В основном использовалось стрелковое оружие. Согласно полученным разъяснениям, выстрелы были слышны в жилой части поселка, а пули прошлись по садам местных жителей. Человеческих жертв и нанесения материального ущерба не зафиксировано. Азербайджанская сторона, нарушая договоренности о прекращении огня на основании трехстороннего заявления, продолжает свои преступные действия против прав народа Арцаха, нарушая прежде всего право на жизнь гражданского населения, психологическую и физическую неприкосновенность. После установления режима прекращения огня мы неоднократно заявляли, что подобными преступными действиями азербайджанская сторона стремится запугать людей, проживающих в Арцахе, добиться выселения армян из Арцаха, формируя атмосферу страха. В целях пресечения преступных действий азербайджанской стороны, а также для защиты безопасности жителей следует незамедлительно удалить азербайджанские вооруженные силы из окрестностей мирных населенных пунктов Арцаха, внедрить беспристрастный механизм расследования нарушений режима прекращения огня»,- говорится в сообщении омбудсмена Арцаха. Источник: Գեղամ Ստեփանյան |