«ԱՄՆ-ը կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ». Բայդեն
![]() ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի անկախության 30-ամյակի առթիվ: «Մեծարգո վարչապետ, ամերիկյան ժողովրդի անունից Ձեզ և հայ ժողովրդին մաղթում եմ ուրախ ու ապահով Անկախության օր։ Մեր երկու երկրները միավորված են պատմական, ընտանեկան, բարեկամական կապերով, այդ թվում՝ 1.5 միլիոն ամերիկահայերով, որոնք իրենց ներդրումն են ունենում մեր երկկողմ կապերը հարստացնելու ու ամրապնդելու հարցում։ Այս տարի մենք կտոնենք մեր երկու երկրների երկկողմ հարաբերությունների 30 տարին։ Մենք պատրաստ ենք եկող տարիներին շարունակել աջակցությունը հայ ժողովրդին՝ ժողովրդավարական իր ուղին անցնելիս՝ աջակցելով մասնավորաբար ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների առաջ մղման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և իրավունքի գերակայության ապահովման Ձեր ջանքերին։ Վերջին տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդը մարտահրավերների բախվեց, այդ թվում եղան մարդկային ողբերգական կորուստներ պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մարտական գործողություններով։ Կիսելով հայ ժողովրդի վիշտը՝ մենք ձեռք-ձեռքի տված կաշխատենք Ձեր կառավարության հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և այլ տարածաշրջանային ձևաչափերով՝ խթանելու տարածաշրջանային կայունությունն ու կարգավորելու հակամարտությունը։ Միացյալ Նահանգները կշարունակի միջոցներ գործադրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ։ Ի վերջո, մենք հանձնառու ենք շարունակել համագործակցությունը նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, որի նպատակով Միացյալ Նահանգները Հայաստանին հատկացրել է ավելի քան 14.2 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Այս համավարակի շրջանում մենք կշարունակենք միասին աշխատել նաև տնտեսության գլոբալ և ներառական առողջացման հարցում։ |

Джо Байден: США продолжат предпринимать меры в направлении освобождения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных
2287
Вторник, 21 Сентября, 2021 года, 11:36
Армянский народ столкнулся с вызовами, в том числе, обусловленными боевыми действиями в Нагорном Карабахе, что привело к трагическим человеческим потерям. Об этом заявил президент США Джо Байден в своем послании премьер-министру Армении Николу Пашиняну по случаю 30-летия независимости Армении.
«Разделяя боль армянского народа, мы рука об руку будем работать с правительством Армении в формате Минской группы ОБСЕ и в рамках других региональных форматов для стимулирования региональной стабильности и урегулирования конфликта», - отметил Байден.
«США продолжат предпринимать меры в направлении освобождения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных», - добавил он.
По словам Байдена, США продолжат содействовать армянскому народу на пути демократии, в усилиях по укреплению демократических институтов, продвижению прав человека, в борьбе с коррупцией и обеспечении верховенства закона.
Глава Белого дома резюмировал, что Вашингтон также готов продолжать сотрудничество в борьбе с пандемией коронавирусной инфекции, отметив, что США на это уже выделило Армении более 14,2 миллиона долларов.