Իշխանությունը «ձեռքերը լվացել է», փոխարենն ընդդիմությունն է մտահոգ Արցախի խնդրով. «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Ակնհայտ է, որ այս իշխանությունները փաստացի «ձեռքերը լվացել են» Արցախից: Նրանք ձախողեցին նույնիսկ Արցախի հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողով ստեղծելու՝ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների նախաձեռնությունը: Նախագծին կողմ քվեարկեցին «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորները, իսկ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորները ձեռնպահ էին: Այնպես որ, շատերի համոզմամբ, գործող իշխանության հետ Արցախի հարցում որևէ հույս կապելն անիմաստ զբաղմունք է:
Արդյունքում իշխանության փոխարեն ընդդիմությունն է փորձում օգտագործել թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին հարթակներն ու իրենց հնարավորությունները՝ Արցախի հարցը բարձրացնելու, միջազգային հնչեղություն տալու, առկա մարտահրավերների լուծման հարցում սեփական ներդրումը ունենալու առումով: Մասնավորաբար, «Հայրենիք» կուսակցության խորհուրդը ստեղծել է Արցախի հարցերով հանձնաժողով՝ որպես «Հայրենիք» կուսակցության կառուցվածքային ստորաբաժանում:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս հանձնաժողովում ցանկանում են ընդգրկել խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների, հասարակական, քաղաքական գործիչների, որոնք, ի տարբերություն իշխանությունների, մտահոգ են Արցախի խնդրով»:

«Паст»: Власти «умыли руки» в вопросе Арцаха
Газета «Паст» пишет: «Очевидно, что действующие власти фактически «умыли руки» в вопросе Арцаха. Они даже провалили инициативу двух оппозиционных фракций о создании постоянной парламентской комиссии по Арцаху. За законопроект проголосовали депутаты от фракций «Айастан» и «Честь имею», а депутаты от правящей партии «Гражданский договор» воздержались. Так что, по мнению многих, рассчитывать на нынешнюю власть в арцахском вопросе бессмысленно.
В результате вместо властей оппозиция пытается использовать как внешние, так и внутренние платформы и свои возможности, чтобы поднять вопрос Арцаха, дать международный оглас, внести свой вклад в решение существующих проблем. В частности, Совет партии «Родина» создал комиссию по вопросам Арцаха в качестве структурного подразделения партии».
По сведениям издания, в эту комиссию хотят включить представителей парламентских и внепарламентских экспертных кругов, общественных и политических деятелей, которые, в отличие от властей, озабочены вопросом Арцаха».