ԱՄՆ-ում ծնված երեխայի մոտ հայտնաբերվել են կորոնավիրուսի դեմ հակամարմիններ՝ մորից փոխանցված
ԱՄՆ-ի Ֆլորիդա նահանգում կորոնավիրուսի հակամարմիններ ունեցող երեխա է ծնվել, ում մայրը վարակի դեմ պատվաստանյութի առաջին չափաբաժինն է ստացել: Այս մասին հայտնել է WPBF հեռուստաալիքը։
Ինչպես պարզաբանել են մանկաբույժներ Փոլ Գիլբերթն ու Չադա Ռուդնիքը, Փալմ Բիչ շրջանի բուժաշխատողը COVID-19-ի դեմ Moderna ընկերության պատվաստանյութ է ստացել հղիության 36-րդ շաբաթում։ Հունվարի վերջին նա աղջիկ է ունեցել, բժիշկներն անմիջապես երեխայից արյան անալիզ են վերցրել:
Գիլբերթի խոսքով, ստուգել են երեխայի պորտալարը՝ հասկանալու, թե արդյոք մորից հակամարմինները փոխանցվում են երեխային, ինչպես լինում է հղիության ընթացքում ներարկվող այլ պատվաստանյութերի դեպքում: Արդյունքում, երեխայի մոտ հակամարմիններ են հայտնաբերվել։
Բժիշկներն ընդգծել են, որ սա պատվաստումից հետո հակամարմիններով ծնված երեխայի մասին՝ աշխարհում առաջին հաղորդագրությունն է:
Ավելի վաղ Փենսիլվանիայի համալսարանի գիտնականները պարզել էին, որ COVID-19-ը հաղթահարած հղի կանայք իրենց երեխաներին հակամարմիններ են փոխանցում:

Ребенок с антителами к коронавирусу родился в США от привитой матери
Ребенок с антителами к коронавируса родился в американском штате Флорида от матери, которая получила первую дозу вакцины от инфекции. Об этом сообщил телеканал WPBF.
Как уточнили педиатры Пол Гилберт и Чада Рудник, медработница округа Палм-Бич привилась вакциной Moderna от COVID-19, когда была на 36 неделе беременности. В конце января у нее родилась девочка, врачи сразу взяли у нее анализ крови.
По словам Гилберта, у ребенка проверили пуповину, чтобы понять, передаются ли антитела от матери младенцу, как это бывает с другими вакцинами, которые вводятся при беременности. У ребенка выявили антитела.
Врачи подчеркнул, что это первое в мире сообщение о рождении ребенка с антителами после вакцинации.
Ранее ученые из Пенсильванского университета выяснили, что беременные женщины, переболевшие COVID-19, передают своим детям антитела от инфекции.