ԵԽ-ը բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արվում ԵՄ-ին խիստ պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ
Եվրոխորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արվում Եվրոմիության անդամ երկրներին խիստ պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի նկատմամբ։ Փաստաթղթի շուրջ քվեարկությունը տեղի է ունեցել Բրյուսելում՝ Եվրոխորհրդարանի լիագումար նիստում:
Բանաձևին կողմ է քվեարկել 631 պատգամավոր, դեմ՝ 3-ը։ «Եվրոխորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում Եվրոխորհրդին պահպանել միասնական դիրքորոշումը Թուրքիայի անօրինական գործողությունների նկատմամբ և ի պատասխան խիստ պատժամիջոցներ սահմանել»,- նշվում Է փաստաթղթում:
Բանաձևում նշվում է, որ Եվրոմիության և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները հասել են «պատմական նվազագույն մակարդակի»:
«Թուրքիան ավելի ու ավելի է հեռանում եվրոպական արժեքներից ու ստանդարտներից։ Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում նրա անօրինական և միակողմանի ռազմական գործողություններն սպառնալիք են ԵՄ անդամ պետությունների՝ Հունաստանի և Կիպրոսի ինքնիշխանության դեմ։ Եվրոպատգամավորները նաև նշում են Թուրքիայի ուղղակի աջակցությունն Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության հարցում, ինչպես նաև նրա գործողությունները Լիբիայում և Սիրիայում»,-ընդգծվում Է փաստաթղթում:
ԵՄ և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները Եվրոմիության պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների ուշադրության կենտրոնում կլինեն դեկտեմբերի 10-11-ի գագաթնաժողովում: Ինչպես սպասվում է, քննարկման շրջանակներում ԵՄ առաջնորդները կարող են Անկարայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին որոշում կայացնել:

Европарламент принял резолюцию, призывающую ЕС ввести жесткие санкции против Турции
Европарламент (ЕП) принял резолюцию, призывающую страны-члены Евросоюза ввести жесткие санкции в отношении Турции из-за ее поведения в Средиземном море. Голосование по документу состоялось в четверг на пленарной сессии ЕП в Брюсселе.
За резолюцию проголосовал 631 депутат, против - 3. "Депутаты Европарламента призывают Евросовет сохранить единую позицию в отношении незаконных действий Турции и ввести в ответ жесткие санкции", - отмечается в документе.
В нем подчеркивается, что решение Турции "открыть" бывший курортный район Фамагусты Варошу в оккупированной части Кипра подрывает перспективы всеобъемлющего решения кипрской проблемы. "Депутаты Европарламента призывают Турцию передать Варошу ее законным жителям под временное управление ООН (в соответствии с резолюцией 550 (1984) Совета Безопасности ООН) и воздержаться от любых действий, которые изменяют демографический баланс на острове посредством политики незаконного расселения", - говорится в документе.
Кроме того, в резолюции отмечается, что отношения между Евросоюзом и Турцией достигли "исторического минимума" из-за действий Анкары в Средиземном море, Ливии, Сирии, а также "прямой поддержки Азербайджана в Нагорно-Карабахском конфликте". "По мере того как Турция все больше дистанцируется от европейских ценностей и стандартов, отношения между ЕС и Турцией находятся на историческом минимуме. Ее незаконные и односторонние военные действия в Восточном Средиземноморье посягают на суверенитет государств-членов ЕС Греции и Кипра. Евродепутаты также отмечают прямую поддержку Турцией Азербайджана в Нагорно-Карабахском конфликте, а также ее действия в Ливии и Сирии", - подчеркивается в документе.
Отношения между ЕС и Турцией будут в центре внимания глав государств и правительств Евросоюза на саммите 10-11 декабря. Как ожидается, в рамках дискуссии лидеры ЕС могут принять решение о введении санкции в отношении Анкары.