Ֆրանսիայում #COVID_19 կորոնավիրուսի դեմ կպայքարեն ռազմական գործողությունների միջոցով․ #RFI
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է երկրում «Կայունություն» գործողության մեկնարկի մասին, որը կլինի բանակի անմիջական մասնակցությամբ՝ երկրում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարելու համար, հայտնում է RFI-ն:
Մակրոնը նշել է, որ զինված ուժերը կկատարեն «սանիտարական, լոգիստիկ և պաշտպանական» գործառույթներ:
«Մենք գտնվում ենք պատերազմական իրավիճակում, և պայմանավորված համաճարակի գագաթնակետով՝ Գլխավոր շտաբի պետի առաջարկով ես որոշեցի սկսել «Résilience» («Ամրություն»), նաև առանձին «Sentinelle» («Ժամապահ») գործողությունները, որի ընթացքում պայքարը շարունակվելու է զինվորականների մասնակցությամբ»,- նշել է նախագահը:
Ֆրանսիայի առաջնորդը նաև կոչ է արել ազգային միասնություն ցուցաբերել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում և լուրջ ֆինանսական ներդրումներ խոստացել առողջապահության ոլորտում:
Ֆրանսիան նախօրեին իր զորքերը դուրս է բերել Իրաքից:
Անցած օրվա ընթացքում կորոնավիրուսի վարակի նոր դեպքերի թիվն աճել է գրեթե 2,5 հազարով: Ներկայում Ֆրանսիայում վարակակիր է համարվում ավելի քան 22,3 հազար մարդ:

#COVID_19: во Франции объявили военную операцию․ #RFI
Президент Франции Эмманюэль Макрон объявил о проведении операции "Устойчивость" при участии армии для борьбы с распространением коронавируса в стране. Об этом сообщает RFI.
Макрон отметил, что военные будут выполнять "санитарные, логистические и защитные" функции.
"Мы находимся в состоянии войны, и перед лицом пика эпидемии, я решил, по предложению начальника Генштаба, начать операцию Résilience ("Стойкость"), отдельную (от операции) Sentinelle ("Часовой"), в ходе которой продолжается борьба (военных) с терроризмом", - сказал президент.
Французкий лидер также призвал к национальному единству в борьбе с коронавирусом и пообещал серьезные финансовые вливания в здравоохранение.
Накануне Франция вывела своих военнослужащих из Ирака. Французские силы вышли из Ирака согласно договору, заключенному с правительством, утверждают в иракской армии.
Количество новых случаев заражения коронавирусом выросло за прошедшие сутки почти на 2,5 тысячи. В настоящее время общее число выявленных случаев заражения инфекцией составляет более 22,3 тысячи человек.