Գիտնականները պնդում են՝ պտուղը ցավ է զգում աբորտի ժամանակ արդեն իսկ 12 շաբաթականից
Գիտնականները կոչ են անում առողջապահական հանրությանը՝ մի կողմ դնել քաղաքական նախընտրություններն ու ընդունել օր օրի ավելացող փաստերն առ այն, որ չծնված երեխաներն արդեն իսկ 12 շաբաթականից կարող են ցավ զգալ: Journal of Medical Ethics ամսագրի հոդվածում Սինգապուրի Ազգային համալսարանի պրոֆեսոր, ցավի մասնագետ Սթյուարթ Դերբիշիրը գրում է, որ ժամանակ է՝ այս հարցը լուրջ ուշադրության արժանացնել:
Դերբիշիրն ու նրա հոդվածի համահեղինակ Ջոն Բոքմանը պնդում են, որ պտղի ուղեղն ու նյարդային համակարգը բավականին զարգացած են մինչև 24 շաբաթականը ցավ զգալու համար: Երկրների մեծ մասում աբորտը թույլատրված է մինչև 24 շաբաթականը:
Գիտնականների նոր հետազոտությունները փաստում են, որ արդեն հղիության 12-րդ շաբաթից պտուղը զգում է ցավանման գրգիռներ, ինչը նշանակում է, որ նա միանշանակ տառապում է հղիության արհեստական ընդհատման ժամանակ:
Նախկինում համարվում էր, թե գլխուղեղի կեղևը, որը պատասխանատու է զգայական տեղեկատվության համար, մինչև 24 շաբաթականը բավականաչափ զարգացած չէ ցավային ազդանշանները փոխանցելու համար: Այնինչ Սինգապուրի համալսարանի գիտնականներն ապացուցել են, որ գլխուղեղի կեղևի վնասվածք ունեցող չափահասը զուրկ չէ ցավի զգացողությունից: Բժիշկներն ասում են, որ ժամանակն է վերջ դնել այս բարոյական անպատասխանատվությանն ու աբորտի անհրաժեշտության պարագայում ցավազրկում անել պտղին վիրահատությունից առաջ:

Учёные: нерождённые дети чувствуют боль во время абортов уже в 12 недель
Учёные призывает медицинское сообщество забыть о политических предпочтениях и признать растущее число доказательств, что нерождённые дети могут чувствовать боль уже на 12-й неделе беременности.
В статье в Journal of Medical Ethics Стюарт Дербишир, профессор Национального университета Сингапура и специалист по боли, пишет, что этот вопрос заслуживает пристального внимания.
Дербишир и его соавтор Джон Бокманн утверждают, что мозг и нервная система плода достаточны развиты, чтобы испытывать боль до 24-й недели. В большинстве стран аборт разрешён только до этого срока.
Учёные ссылаются на новые исследования, свидетельствующие, что младенцы могут ощущать «некоторое подобие боли» уже на 12-й неделе. А если нерождённые дети могут чувствовать боль, то уж точно страдают при аборте.
Раньше считалось, что кора мозга, отвечающая за сенсорную информацию, недостаточно развита до 24-й недели, чтобы передавать болевые сигналы. Однако теперь учёные говорят, что это ошибка.
В частности, одно исследование обнаружило способность чувствовать боль у взрослого с повреждением мозговой коры.
Врачи говорят, что отрицать способность плода испытывать боль — это «заигрывание с нравственной безответственностью, которого мы просто не можем себе позволить». При этом они не выступают за запрет абортов, а лишь предлагают делать анальгезию плода перед началом операции.