Հայկ Ալումյանը պարզաբանում է՝ ինչո՞ւ Ռ. Քոչարյանը չի մասնակցում նիստին
«Այո, ներպետական օրենքն ասում է, որ ամբաստանյալի ներկայությունը պարտադիր է, սակայն Եվրոպական դատարանն ունի մի շարք վճիռներ, որոնց համաձայն՝ արդար դատաքննության իրավունքից օգտվելը կամ չօտգվելն անձի իրավունքն է և ոչ թե պարտականությունը: Մենք, ամեն դեպքում, Ռ. Քոչարյանի դիրքորոշումը կհայտնենք: Իսկ թե դատարանն ինչ կորոշի, թողնենք դատարանին». հոկտեմբերի 15-ին «Մարտի 1-ի» գործով դատավարությունից առաջ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ռ. Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը՝ անդրադառնալով իր պաշտպանյալի՝ նիստին չմասնակցելու փաստին:
Հ. Ալումյանը նշեց, որ Ռ. Քոչարյանի՝ նիստին մասնակցությունն աննպատակահարմար է համարել նրա բժիշկը: Նա նկատեց, որ տվյալ պահին չկա այնպիսի միջնորդություն, որը հնարավոր չէ ներկայացնել դատական հաջորդ նիստին:
Հիշեցնենք՝ Ռոբերտ Քոչարյանն «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոն էր տեղափոխվել հոկտեմբերի 8-ին, իսկ հոկտեմբերի 9-ին՝ վիրահատվել:

Айк Алумян прокомментировал отсутствие Роберта Кочаряна на судебном заседании
«Да, внутригосударственный закон гласит, что присутствие обвиняемого на суде является обязательным, но Европейский суд имеет ряд постановлений, согласно которым использование, либо неиспользование права на справедливое судебное разбирательство является правом человека, а не обязанностью. Мы в любом случае представим позицию Роберта Кочаряна. А какое решение вынесет суд, оставим на усмотрение суда»,- об этом на брифинге с журналистами сказал адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян, консувшись отказа своего клиента присутствовать на заседании суда.
Алумян отметил, что врач Кочаряна счел нецелесообразность его присутствия. Он отметил, что на данный момент нет такого ходатайства, которое не может быть представлено на следующем судебном заседании.
Напомним, что 8 октября Роберт Кочарян был доставлен в медицинский центр «Измирлян», а 9 октября ему была сделана операция.