Թրամփի «ուկրաինացի ընկերները» ձերբակալվել են ԱՄՆ-ում
ԱՄՆ-ում ձերբակալել են Ֆլորիդայից ժամանած երկու գործարարների՝ Լև Պառնասին և Իգոր Ֆրումանին, ովքեր համարվում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «ընկերները» և օգնում էին նրա փաստաբան Ռուդի Ջուլիանիին։ Այդ մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
Գործարարները ձերբակալվել են ԱՄՆ-ում քարոզչության ֆինանսավորման կանոնները խախտելու կասկածանքով: Մեղադրանքներն առաջադրվում են ընտրական հանձնաժողովին դավադրության, փաստաթղթերի կեղծման և կեղծիքի վերաբերյալ հոդվածներով: Նշվում է, որ 2018 թվականին Պառնասը և Ֆրումանը հանդիպել են ինչպես նախագահի, այնպես էլ նրա որդու և փաստաբանի հետ՝ օգնելով նրանց Ուկրաինայի հետ կապված տարբեր հարցերի լուծմանը: Հաղորդվում է, որ Պառնասը և Ֆրումանը երկու անգամ նվիրատվություն են կատարել Հանրապետական կուսակցության նախընտրական քարոզարշավներին՝ America First Action ֆոնդի միջոցով փոխանցելով 325 հազար դոլար։

В США арестовали «украинских друзей» Трампа за финансирование выборов из России
В США арестовали двоих выходцев из Советского Союза, предпринимателей из Флориды Игоря Фрумана и Льва Парнаса, которые якобы считались «друзьями» американского президента Дональда Трампа и помогали его адвокату Руди Джулиани. Об этом сообщает The Wall Street Journal.
Бизнесмены были арестованы по подозрению в нарушении правил финансирования избирательных кампаний. Обвинения предъявлены по статьям о заговоре, фальсификации документов и лжи перед избирательной комиссией. По мнению следствия, группа скрывала истинное происхождение денег от некоего бизнесмена из России, используя для этого подставную компанию. Подчеркивается, что Парнас и Фруман в течение 2018 года проводили встречи как с самим президентом, так и с его сыном и адвокатом, помогая им по разным вопросам, связанным с Украиной.
По данным Федеральной избирательной комиссии США, одним из примеров незаконного финансирования кампании республиканцев было установлено в мае 2018 года, когда они пожертвовали 325 тысяч долларов США (почти 21 миллион рублей) через фонд America First Action.