Շվեդիան կողմ է ԵՄ կողմից Թուրքիային զենքի վաճառքի էմբարգոյի կիրառմանը
Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդը հայտարարել է, որ Շվեդիան կողմ է արտահայտվում ԵՄ կողմից Թուրքիայի դեմ զենքի էմբարգոյի սահմանման անհրաժեշտությանը:
Նախքան ԵՄ-ում այս հարցի քննարկումը, նախարարը պետք է ստանա Շվեդիայի խորհրդարանի աջակցությունը:
«Այդ իսկ պատճառով, վաղը ես մտադիր եմ դիմել խորհրդարան՝ ստանալու աջակցությունը, որպեսզի ԵՄ-ն աշխատի Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու օգտին՝ զենքի էմբարգոյի տեսքով»,- հայտնել է նախարարը Sveriges Radio-ի եթերում:
Համաձայն Շվեդիայի Ռազմավարական ապրանքների պետական տեսչության (ISP)՝ 2018-ին Շվեդիան Թուրքիային մատակարարել է 300 միլիոն կրոն (մոտ 30 միլիոն եվրո) արժողությամբ պաշտպանական ոլորտի արտադրանք: Նշվում է, որ սա ռեկորդային ցուցանիշ է, նշում է Svenska Dagbladet-ը։

Швеция выступила за введение ЕС эмбарго на поставки оружия в Турцию
Глава МИД Швеции Анн Линде заявила в четверг о необходимости введения оружейного эмбарго в отношении Турции со стороны ЕС.
Однако перед тем как выносить вопрос на обсуждение в ЕС министр должна заручиться поддержкой шведского парламента.
"По этой причине завтра я намерена обратиться к парламенту за поддержкой, чтобы работать над тем, чтобы ЕС ввел санкций в отношении Турции в форме эмбарго на поставки оружия", - заявила министр в эфире Sveriges Radio.
По данным Шведской государственной инспекции по стратегическим продуктам (ISP), которые приводит издание Svenska Dagbladet, в 2018 году Швеция поставила Турции продукцию ВПК на сумму в 300 миллионов крон (около 30 миллионов евро). Отмечается, что это - рекордно высокий показатель.