Հայտնաբերվել է 30 տարի ստրկության մեջ պահվող տղամարդ՝ խորհրդային անձնագրով
Ռուսաստանի Ֆեդերատիվ Խորհրդային Հանրապետությունում ծնված 60-ամյա տղամարդն իր կյանքի վերջին մի քանի տասնամյակն անց է կացրել Ղազախստանում՝ աշխատանքային ստրկության մեջ: Ստրկական պայմաններում ապրող Դմիտրի անունով տղամարդու մասին իրավապահներին հայտնել են «Զարգացում» հիմնադրամի աշխատակիցները:
Դմիտրին Խորհրդային Ռուսաստանից Խորհրդային Ղազախստան է մեկնել աշխատելու ու անհետացել է: Հիմա արդեն պարզվել է, որ նա անազատության մեջ է եղել Կոկչետավի շրջանում, ավելի ուշ՝ 11 տարի առաջ, վաճառվել է և տեղափոխվել Ալմաթայի շրջան:
Նրա անձնագիրը դեռ խորհրդային է, առայժմ հայտնի չէ՝ նա կհանձնվի Ռուսաստանին, թե կմնա Ղազախստանում:
Տղամարդը պատմել է, որ իրեն ստիպել են անասնապահությամբ զբաղվել, տննտեսությանը հետևել, հաճախ քաղցած են պահել ու միայն խոստումներ տվել, թե տուն կուղարկեն: Ինքը երբեք փախուստի փորձ չի արել, քանի որ գնալու տեղ չունի ու վախեցել է իր տերերի հաշվեհարդարից:

В Казахстане вызволили из 30-летнего рабства гражданина СССР
Родившийся на территории Российской Социалистической Федеративной Советской Республики мужчина провёл несколько десятков лет в трудовом рабстве в Казахстане. О невольнике по имени Дмитрий в полицию сообщили представители общественного фонда "Дамыту" ("Развитие").
— Руководитель фонда Нина Косюк сообщила, что Дмитрий приехал из России на заработки ещё до распада Советского Союза. Потом он попал в рабство в тогдашней Кокчетавской области, а после — в Алматинской области, — уточнила пресс-служба полиции Костанайской области Казахстана.
Сейчас миграционная служба начала процесс определения гражданства мужчины с советским паспортом. Для установления личности и гражданства Дмитрия были сделаны запросы в посольство РФ в Нур-Султане. По результатам процесса он вернётся в Россию или получит паспорт гражданина Казахстана.