Թուրքիայում 88 ռուսաստանցի է մահացել տուրիստական սեզոնի սկսվելուց ի վեր. ՌԴ դեսպան
«Ներկայիս տուրիստական սեզոնը, որը դեռևս չի վերջացել, ցավոք, շատ դժվար ստացվեց Թուրքիայի հարավում հանգստացող ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների հետ կապված պատահարների թվով: Այսօրվա դրությամբ գրանցվել է մահվան ելքով 88 դեպք և բժշկական տարհանման մոտավորապես 40 դեպք»,-նշել է Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսեյ Երխովը: «Անցյալ տարի Թուրքիա են այցելել շուրջ 6 միլիոն ռուսաստանցի, այս տարի, ինչպես սպասվում է, նրանք պետք է ավելի շատ լինեին»,-հավելել է Երխովը՝ РИА «Новости» գործակալությանը տված հարցազրույցում։ Դեսպանը նաև նշել է ռուսաստանցիների հետ կապված միջադեպերի պատճառները:
«Օրինակ՝ առողջական վիճակը: Ես խոսում եմ սիրտ-անոթային հիվանդություններով տառապող տարեցների մասին: Նրանք գալիս են Թուրքիա, որտեղ, հատկապես ամռանը, եղանակային և կլիմայի պայմանները զգալիորեն տարբերվում են Ռուսաստանից: Տաք եղանակ ու բարձր խոնավություն: Հետևաբար, սրտի կաթվածները կազմում են մեծ տոկոս»,- հավելել է Երխովը:

С начала туристического сезона в Турции скончались 88 россиян
«Нынешний сезон, который еще не закончился, к сожалению, оказался очень тяжелым в том, что касается числа происшествий с российскими туристами на юге Турции. По состоянию на сегодняшний день зафиксировано 88 летальных случаев, а также порядка 40 фактов медицинской эвакуации. Это объясняется увеличивающимся туристическим потоком из России. Так, в прошлом году Турцию посетили около шести миллионов наших граждан, в этом году их должно быть, согласно прогнозам, больше», – передает РИА «Новости» слова Ерхова.
Он также назвал причины происшествий с россиянами.
«Например, состояние здоровья. Речь идет о людях преклонного возраста, страдающих сердечно-сосудистыми заболеваниями. Они приезжают в Турцию, где, особенно летом, погодно-климатические условия значительно отличаются от российских. Жарко, душно, высокая влажность. Отсюда инфаркты, инсульты и многое другое», – сказал Ерхов.