Պորոշենկոյի կուսակցությունը մեկնաբանել է Զելենսկու՝ ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու վերաբերյալ որոշումը
«Քաղաքական համոզմունքների պատճառով հետապնդման ենթարկված» ռուսաստանցիների համար ուկրաինական քաղաքացիություն շնորհելու կարգի պարզեցման մասին քայլը Պորոշենկոյի կուսակցությունը հապճեպ է անվանել։ Այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի նախկին փոխվարչապետ և «Եվրոպական համերաշխություն» կուսակցության ընտրված պատգամավոր Իվաննա Կլիմպուշ-Ցինցաձեն:
«Այս քայլը կարծես քաղաքական PR է, այս քայլը նման է Ուկրաինայի պատասխանին այն փաստին, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը որոշեց պարզեցնել Ռուսաստանի քաղաքացիության տրամադրումը նրանց, ովքեր գտնվում են գրավյալ տարածքներում»,-ասաց Կլիմպուշ-Ցինցաձեն:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կառավարությանը հանձնարարել էր օրինագիծ պատրաստել ռուսներին ուկրաինական քաղաքացիություն շնորհելու կարգի պարզեցման մասին: Հրամանագրի համաձայն՝ հեշտացված կարգը կտարածվի նաև արտասահմանցիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց վրա, ովքեր մասնակցել են «Ուկրաինայի ազգային անվտանգության և պաշտպանության ապահովմանը»:

В партии Порошенко оценили решение Зеленского о гражданстве для россиян
Упрощение получения гражданства для россиян, которые подверглись "политическим преследованиям", является поспешным шагом, заявила избранный депутат от партии "Европейская солидарность" Иванна Климпуш- Цинцадзе на брифинг во вторник.
Президент Украины Владимир Зеленский во вторник подписал указ об упрощении процедуры получения гражданства Украины для россиян, которые подверглись "политическим преследованиям". Упрощение порядка приобретения украинского гражданства также коснется иностранцев и лиц без гражданства, которые проходили (проходят) военную службу по контракту в Вооруженных силах Украины и/или принимали участие в конфликте в Донбассе.
"Этот шаг выглядит как политический пиар-ход, якобы ответ Украины на то, что РФ приняла решение об упрощении предоставления российского гражданства тем, кто находимся на оккупированных территориях", - считает Климпуш-Цинцадзе. По ее мнению, эта инициатива Зеленского в части упрощения предоставления гражданства "политбеженцам" из РФ преждевременна.