Բոլիվիայում կառնավալի 4 օրերի ընթացքում 40 մարդ է զոհվել, ևս 120-ը վիրավոր է
40 մարդ է զոհվել, ևս 120-ը տարբեր աստիճանի վնասվածք է ստացել Բոլիվիայում շաբաթ օրն սկսված ազգային ամենախոշոր կառնավալի 4 օրերի ընթացքում, հաղորդում է ТАСС-ը:
Նման տվյալներ է ներկայացրել երկրի ներքին գործերի նախարար Կառլոս Ռոմերոն:
«Մենք 40 զոհ ունենք: Ցավոք, չնայած վերահսկողությանը, մահերի և վնասվածքների թիվը կառնավալի ժամանակ մեծանում է»,- պերուական Andina գործակալությունը մեջբերում է նրա խոսքը:
Նախարարի խոսքով՝ 40 զոհերից16 մարդ ավտովթարի զոհ է դարձել, ևս 8-ը մահացել է շաբաթ օրն Օրուրո քաղաքում գազի բալոնի պայթյունի հետևանքով: 120 տուժածներից 51-ը վնասվածք է ստացել նույն գազի բալոնի պայթյունի հետևանքով:
Օրուրոյի կառնավալը, որն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական ժառանգության ցուցակում, ամենահայտնին և ամենագունեղն է Բոլիվիայում:

Сорок человек погибли, более 120 пострадали за четыре дня карнавала в Боливии
Сорок человек погибли, еще 124 получили травмы с начала крупнейшего национального карнавала в Боливии в субботу. Такие данные привел во вторник министр внутренних дел страны Карлос Ромеро.
"У нас 40 погибших. К сожалению, несмотря на контроль, число смертей и травм во время карнавала большое", - приводит его слова перуанское агентство Andina.
По словам министра, из 40 погибших 16 стали жертвами ДТП, еще восемь скончались в результате взрыва газового баллона в городе Оруро в субботу. Из 124 пострадавших, отметил Ромеро, 51 человек также получил травмы из-за того же инцидента с газовым баллоном.
Карнавал в Оруро, который включен ЮНЕСКО в Список нематериального наследия в 2001 году, считается самым известным и красочным в Боливии. В 2017 году, по данным министерства культуры и туризма республики, празднования посетили 412 тыс. человек.