Press release on the outcome of the 11th meeting of the State Commissions on the delimitation of the state border between Armenia and Azerbaijan
![]() On January 16, 2025, the 11th meeting of the Commission on Delimitation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held on the border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, under the chairmanship of Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev. During the meeting, the Parties continued to exchange views on the sequence of sections/segments of the borderline for further carrying out delimitation works and agreed on starting the complex of works on the delimitation of the state border from the northern section: from the point of intersection bordering the Republic of Armenia, the Republic of Azerbaijan and Georgia, and then in the southern direction, from North to South: to the border of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan with the Islamic Republic of Iran. The Parties discussed the drafts of respective guidelines for the procedures on carrying out delimitation works. The Parties agreed to set the date and location of the next meeting through working-level consultations. |
The statement issued by the MoD of Azerbaijan does not correspond to reality
26809:03Units of the Azerbaijani armed forces opened fire toward the Khnatsakh (photo)