Իսրայելում հայտարարել են «բրիտանական մանդատի» ավարտի մասին և կոչ արել արտաքսել դեսպանին
Իսրայելի ֆինանսների նախարար Բեցալել Սմոտրիչը կոչ է արել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին արտաքսել երկրից։ Այս մասին նա գրել է X-ի իր էջում։
«Արտաքսե՛լ Բրիտանիայի դեսպանին այսօր երեկոյան։ Մենք ոտքեր սրբելու լաթ չենք դառնա մի երկրի կառավարության համար, որը փորձում է փրկվել տնտեսական ու սոցիալական կործանումից՝ հարձակումներ գործելով հրեաների և Իսրայել պետության վրա։ Բրիտանական մանդատը Իսրայելում ավարտվել է»,- գրել է նա։
Իր հերթին, Իսրայելի ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն-Գվիրը X-ի իր էջում գրել է, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի Իսրայելը Ֆոլկլենդյան կղզիները ճանաչի որպես «օկուպացված տարածք, որը բրիտանացիները բռնի կերպով խլել են արգենտինացիներից»։
Նրանք այսպես են արձագանքել Հորդանան գետի Արևմտյան ափին գտնվող իսրայելական բնակավայրերի նկատմամբ Մեծ Բրիտանիայի կողմից հնարավոր պատժամիջոցներ սահմանելու մասին հաղորդագրություններին։

Министр финансов Израиля Бецалель Смотрич призвал выслать посла Британии из страны. Он написал об этом на своей странице в X.
Так министр отреагировал на сообщения о возможном введении санкций Великобританией в отношении израильских поселений на Западном берегу реки Иордан. Как сообщает The Guardian, министр иностранных дел Великобритании Эд Милибэнд во вторник, 8 сентября, введет запрет на торговлю товарами и некоторыми услугами из израильских поселений.
«Выслать британского посла уже сегодня вечером. Мы не будем тряпкой для вытирания ног для антисемитского правительства в стране, захваченной радикальным исламом и пытающейся спастись от экономического и социального краха путем нападок на евреев и Государство Израиль. Британский мандат в Израиле закончился», — написал в ответ Смотрич.
Министр национальной безопасности Израиля Итамар Бен-Гвир в свою очередь написал на своей странице в X, что пришло время Израилю признать Фолклендские острова «оккупированной аргентинской территорией, которую британцы насильственно отняли у аргентинского народа».