«ԵՄ-ն միացել է Իրանի տնտեսական մեկուսացմանն ուղղված ԱՄՆ-ի գործողությանը»․ Բեսենթ
Եվրոմիությունը միանում է Իրանի վրա տնտեսական ճնշում գործադրելու գործողությանը, հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։
«Եվրոմիությունը պաշտոնապես միացել է «Տնտեսական մեկուսացում» գործողությանը, և մենք բարձր ենք գնահատում նրա վճռական դիրքորոշումը», - գրել է Բեսենթը X սոցիալական ցանցում։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն դաշնակիցների հետ միասին մտադիր է թույլ չտալ, որպեսզի Իրանը «օգտագործի համաշխարհային ֆինանսական համակարգը՝ իր միջուկային հավակնությունների, սպառազինությունների ստեղծման ծրագրերի և ահաբեկչական դաշանակից զինված խմբավորումների ֆինանսավորման համար»։
«Աշխարհը հստակ ուղերձ է հղում Իրանի ռեժիմին․ մենք չենք կանգնելու, քանի դեռ չենք կտրել մնացած բոլոր ֆինանսական ուղիները», — հավելել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը։
Իրանը երկար տարիներ գտնվում է ԱՄՆ տնտեսական պատժամիջոցների ներքո, սակայն օգոստոսին Վաշինգթոնը սկսել է «Տնտեսական մեկուսացում» գործողությունը՝ երկիրը ֆինանսական առումով էլ ավելի մեկուսացնելու նպատակով՝ փորձելով ստիպել նրան զիջումների գնալ արդեն վեցերորդ ամիսը շարունակվող հակամարտությունում։

Бессент сообщил о присоединении ЕС к кампании экономического давления на Иран
Евросоюз присоединяется к операции по оказанию экономического давления на Иран, заявил глава Минфина США Скотт Бессент.
"Европейский союз официально присоединился к операции "Экономический изгой", и мы высоко ценим его решительную и своевременную позицию", - написал Бессент в соцсети X.
Он отметил, что США вместе с союзниками намерены не допустить, чтобы иранский режим "использовал мировую финансовую систему для финансирования своих ядерных амбиций, программ создания оружия и террористических прокси-сил".
"Мир посылает иранскому режиму четкий сигнал: мы не остановимся, пока не перережем все оставшиеся финансовые артерии", - добавил министр финансов США.
Иран на протяжении многих лет находится под экономическими санкциями США, но в августе Вашингтон начал операцию "Экономический изгой", чтобы еще больше изолировать страну в финансовом плане, пытаясь заставить ее отступить в конфликте, который продолжается уже шестой месяц.