«Այսօրվա դրությամբ չկա այնպիսի սցենար, որը զորահավաք կպահանջեր»․ Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ այսօրվա դրությամբ չկա որևէ սցենար, որը կարող է պահանջել լրացուցիչ զորահավաք։
«Այսօր չկա որևէ սցենար, որը կպահանջեր զորահավաք։ Սա հակառակորդի կողմից Ռուսաստանի դեմ իրականացվող տեղեկատվական հարձակում է՝ Պետդումայի ընտրություններից առաջ, որի նպատակն է ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա։ Սա պարզապես ծրագրված տեղեկատվական գործողություն է», — ասել է Պուտինը՝ Արևելյան տնտեսական համաժողովի լիագումար նիստում։
Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանում մարդիկ հատուկ ռազմական գործողությանը մասնակցելու համար կամավոր են մեկնում և կամավոր են պայմանագրեր կնքում։

Путин: на сегодня нет сценария, который потребовал бы мобилизации в России
На сегодняшний день не существует сценария, который может потребовать проведения дополнительной мобилизации, разговоры об этом - спланированная информационная атака на Россию в преддверии выборов в Госдуму, заявил президент РФ Владимир Путин.
"Нет такого сценария на сегодня, который потребовал бы мобилизации. Это информационная атака со стороны противника в преддверии выборов в Госдуму с попыткой повлиять на результат. Это просто задуманная информационная операция", - сказал Путин, отвечая на вопрос модератора на пленарной сессии Восточного экономического форума (ВЭФ).
Путин подчеркнул, что "у нас, как известно, люди идут добровольно (на СВО), добровольно подписывают контракт, в отличие от того, что делается на Украине".