«Ամեն ինչ սկսվել է Ղարաբաղի խնդիրներից»․ Պուտին
Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված խնդիրները որոշիչ դարձան Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ներկայիս հարաբերությունների համար։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հետ հադիպմանը և մեկնաբանելով Փաշինյանի՝ ՀԱՊԿ-ի մասին հայտարարությունները։
«Ես չեմ ուզում փորփրել ոչ վաղ անցյալը (...) Մենք պայմանավորվել էինք, որ կփորձենք դա չանել, բայց դուք պարզապես ստիպում եք ինձ։ Ոչինչ, կխոսենք այս թեմայով և այլևս չենք անդրադառնա դրան», - ասել է Պուտինը։
Նա նշել է, որ «ամեն ինչ սկսվել է Ղարաբաղի հետ կապված խնդիրներից, վարչապետը (Հայաստանի – խմբ․) Պրահայում ստորագրեց համապատասխան փաստաթուղթ և ճանաչեց, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է։ Այդ պահից այս հարցում մեր դիրքորոշումը բավական երկակի բնույթ ստացավ։ Մենք ի՞նչ, կարող ենք միջամտե՞լ կամ պետք է միջամտե՞նք Ադրբեջանի ներքաղաքական գործերին», - ասել է Պուտինը՝ շեշտելով, որ Արևմուտքն էլ ակտիվորեն պնդում էր, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է։
«Նրանք ինձ ասում էին՝ մենք այնպես կանենք, որ կապահովենք այնտեղ բնակվող հայ բնակչության իրավունքներն ու շահերը։ Ես ասում էի՝ ոչինչ չեք ապահովի, մարդիկ պարզապես կհեռանան, և վերջ։ Թեև նախագահ Ալիևն այդ մարդկանց ոչ մի վատ բան չի անի։ Նա ժամանակակից, բանիմաց մարդ է, հարյուր տոկոսով կփորձի ապահովել նրանց շահերը։ Բայց նրանք, միևնույն է, չեն մնա։ Այդպես էլ եղավ», - ասել է Ռուսաստանի նախագահը։

Путин: кризис в отношениях с Арменией начался с проблем вокруг Карабаха
Проблема вокруг Карабаха стала определяющей текущие взаимоотношения между Россией и Арменией. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин, отвечая на вопросы журналистов.
Президент РФ Владимир Путин заявил, что хотел бы последний раз высказаться по поводу позиции России в отношении армяно-азербайджанского конфликта и больше не говорить на эту тему, поскольку договорился с обеими сторонами больше этого не делать.
"Мне не хочется ковыряться в недавнем прошлом (...) Мы договорились, что постараемся этого не делать, но вы меня просто вынуждаете. Ничего страшного, поговорим на эту тему и больше не будем", - сказал Путин на пресс-конференции в Бишкеке, отвечая на вопрос "Интерфакса", удовлетворен ли он результатами беседы "на полях" саммита ШОС с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Путин напомнил, что "все началось с проблем Карабаха, сам премьер (Армении) подписал соответствующую бумагу в Праге и признал, что Карабах является частью Азербайджана". "С этого момента наша позиция по этому вопросу приобрела очень двойственный характер. Мы что, можем вмешиваться или должны вмешиваться во внутриполитические азербайджанские дела?" - сказал Путин, напомнив, что и Запад активно настаивал на том, что Карабах - это часть Азербайджана.
"Они говорили мне: мы сделаем так, что обеспечим права и интересы армянского населения, там проживающего. Я говорил: ничего не обеспечите, люди просто уйдут и все. Хотя президент Алиев ничего плохого этим людям делать не будет. Он современный, интеллигентный человек, он будет стараться обеспечить их интересы - сто процентов. Но они все равно не останутся. Так и получилось", - сказал президент РФ.