«Պուտինն ասել է, որ եթե Զելենսկին ցանկանում է բանակցություններ, կարող է գալ Մոսկվա». Պեսկով
Ռուսաստանը «ողջունում է ցանկացած երկրի ջանքերը», որը կարող է նպաստել «ուկրաինական ճգնաժամի լուծմանը», հայտարարել է Կրեմլի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Նա հավելել է, որ Թուրքիան այն երկրներից է, որը միշտ պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել խաղաղության գործընթացին։
Պեսկովը նաև նշել է, որ ռուս և ուկրաինացի ներկայացուցիչների հանդիպումը՝ ամերիկացի միջնորդների մասնակցությամբ, «անհրաժեշտ է համաձայնագրերի վերջնական կնքման համար, բայց համաձայնագրերն իրենք պետք է պատրաստվեն բարդ բանակցությունների միջոցով»։
Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նախկինում հայտարարել էր իր պատրաստակամության մասին բանակցություններ վարել Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկու հետ Մոսկվայում, եթե Ուկրաինայի առաջնորդը ցանկանա։
«Նախագահ Պուտինն ասել է, որ եթե Զելենսկին ցանկանում է բանակցություններ, կարող է գալ Մոսկվա։ Բայց եթե խոսքը գագաթնաժողովի մասին է, անհրաժեշտ է վերջնական կնքել որոշակի համաձայնագրեր, և համաձայնագրերն իրենք պետք է պատրաստվեն շատ բարդ բանակցությունների միջոցով», - ասել է Պեսկովը։

Россия «приветствует усилия любой страны», которая способна внести вклад в «урегулирование украинского кризиса», заявил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков.
По его словам, Турция — одна из стран, которая всегда изъявляла готовность способствовать мирному процессу.
Песков также отметил, что встреча между представителями РФ и Украины при участии американских посредников «необходима для окончательного оформления договоренностей, однако сами соглашения должны быть подготовлены в ходе сложных переговоров».
Он напомнил, что ранее российский президент Владимир Путин заявлял о готовности провести переговоры с украинским лидером Владимиром Зеленским в Москве, если украинский лидер этого захочет.
«Президент Путин говорил о том, что, если Зеленский хочет переговоров, он может приехать в Москву. Но если говорить о саммите, он необходим для того, чтобы финализировать какие-то договорённости, а сами договоренности нужно готовить в ходе очень сложных переговоров», — сказал Песков.