Իսլանդիայի վարչապետը բացառում է ԵՄ-ին անդամակցության նոր բանակցությունները
Իսլանդիայի կառավարությունը չի վերսկսի Եվրոմիության հետ անդամակցության բանակցությունները: Վարչապետ Քրիստրուն Ֆրոստադոտտիրը նման հայտարարություն է տարածել հանրաքվեից հետո, որի ժամանակ ընտրողների մեծամասնությունը դեմ է քվեարկել եվրոպական ինտեգրման գործընթացի շարունակմանը:
RUV-ի վերջին տվյալների համաձայն՝ ընտրողների ավելի քան 52%-ը դեմ է եղել բանակցությունների վերսկսմանը: ԵՄ-ին անդամակցության հակառակորդները, ի թիվս այլնի, նշել են ազգային ինքնիշխանությանն սպառնացող հնարավոր սպառնալիքները և ձկնորսության սահմանափակումները:
Տիկին Ֆրոստադոտտիրը նշել է, որ հանրաքվեի արդյունքները պետք է հաշվի առնվեն, և նման քվեարկությունները կարճ ժամանակահատվածներում անցկացնելը անտեղի է: Այնուամենայնիվ, նա չի բացառել երկրի դիրքորոշման փոփոխությունը երկարաժամկետ հեռանկարում:
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ Իսլանդիան կշարունակի համագործակցել ԵՄ-ի հետ Եվրոպական տնտեսական գոտու շրջանակներում:
Երկիրը Եվրոմիությանն անդամակցելու դիմում է ներկայացրել 2009 թվականին, սակայն բանակցությունները կասեցվել են 2013 թվականին: Իսլանդիան Շենգենյան գոտու և ԵՏՄ-ի մաս է կազմում:

Премьер Исландии исключила новые переговоры о вступлении в ЕС
Правительство Исландии не станет возобновлять переговоры о вступлении страны в Евросоюз. Премьер-министр Криструн Фростадоуттир заявила об этом после референдума, на котором большинство участников выступило против продолжения евроинтеграционного процесса.
По последним данным телерадиокомпании RUV, против возобновления переговоров высказались более 52% проголосовавших. Противники вступления в ЕС указывали среди прочего на возможные угрозы для государственного суверенитета и ограничения в сфере рыболовства.
Госпожа Фростадоуттир отметила, что результаты референдума должны быть приняты во внимание, а проведение подобных голосований с небольшими интервалами нецелесообразно. При этом она не исключила изменения позиции страны в более отдаленной перспективе.
Премьер также подчеркнула, что Исландия продолжит сотрудничество с ЕС в рамках Европейской экономической зоны. Страна подала заявку на вступление в Евросоюз в 2009 году, однако в 2013-м переговорный процесс был приостановлен. Исландия входит в Шенгенскую зону и ЕЭЗ.