«Երևանի պահանջները զարմանք են առաջացնում». Լավրով
Հայկական կողմի՝ Ռուսաստանի նկատմամբ վերջին շրջանում ներկայացրած որոշ պահանջներ զարմանք և հուզական արձագանք են առաջացնում, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ РБК-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք կանոնավոր կապեր ունենք փոխվարչապետների մակարդակով։ Հայերին հետաքրքրող ցանկացած հարց կարելի է քննարկել, այդ թվում՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղու» հետ կապված իրավիճակը, որը «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի կողմից գտնվում է կոնցեսիոն կառավարման ներքո։
Եվ մենք զարմանքով ենք լսում, թե ինչպես են այս հարցերը, եթե դրանք արդեն իսկ առաջացել են, գործընկերոջ հետ քննարկելու փոխարեն անմիջապես հանվում հանրային դաշտ։ Հայտարարություն է արվում. «Դա մերն է, և ընդհանրապես մեզ երկու միլիարդ են պարտք»։
Ես հասկանում եմ, որ սա, բացի տնտեսական վերլուծության վրա հիմնված գնահատականներից, մեր քաղաքացիների մոտ նաև հույզեր է առաջացնում։ Ես բացառություն չեմ»,- ասել է նա։
Շաբաթներ առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանում էլ բաներ կան, որ անվճար է, կարող է պարզվի, որ թանկանում է: Կարող է բաներ կան, որ Հայաստանում գոյություն ունեն 30 տարի անվճար, կարող է պարզվի, որ Հայաստանը կսկսի դրա համար տարեկան 2 միլիարդ դոլար ուզել: Ասել՝ կամ տարեկան 2 միլիարդ վարձավճար մուծեք, կամ էլ... Երկաթուղու մասին ակնարկի բան չկա. ես պարզ ասում եմ՝ դա Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է, և ուրիշ տարբերակ չկա»:

Лавров отметил, что претензии Еревана вызывают "эмоции в груди" лично у него
Некоторые недавние претензии армянской стороны к России вызывают удивление и "эмоции в груди", заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью телеканалу РБК.
"У нас есть регулярные контакты между вице-премьерами. Любые вопросы, которые интересуют армян, можно обсуждать, в том числе и ситуацию с Южно-Кавказской железной дорогой, которая находится у РЖД в концессии. С удивлением слышим, как эти вопросы... Если они уж возникли, расскажи своему партнеру о том, как ты рассуждаешь в этой связи", - сказал министр.
Однако, по его словам, вместо этого с армянской стороны "делается публичное заявление о том, что это вообще "их" и вообще мы им 2 миллиарда должны". "Понимаю, что это вызывает, помимо основанных на экономическом анализе оценок, эмоции в груди наших граждан. Я не исключение", - отметил Лавров.
Отвечая на вопрос о том, как в отношениях с Арменией "не допустить тех же самых ошибок", как это было с Украиной, министр указал, что с российской стороны "все сделано". "Все наши позиции и те преимущества, которые Армения имеет от участия в Евразийском экономическом союзе, получая от нас энергоносители в 3-4 раза дешевле, чем цены в Европейском союзе. Исхожу из того, что там есть хорошие экономисты", - добавил глава МИД РФ.