«Եթե տնտեսական պատերազմը շարունակվի, ոչ մի կաթիլ նավթ չի հաջողվի արտահանել Պարսից ծոցից»․ Ռեզայի
Թեհրանը պատրաստ է արգելափակել Պարսից ծոցի երկրներից նավթի արտահանումը, եթե Իրանի նկատմամբ տնտեսական ոլորտում ճնշում գործադրվի, հայտարարել է Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզային։
«Եթե տնտեսական պատերազմը շարունակվի, ապա ոչ մի կաթիլ նավթ չի հաջողվի արտահանել ո՛չ Հորմուզի նեղուցով, ո՛չ էլ ընդհանրապես Պարսից ծոցի տարածաշրջանից»,- հայտարարել է Ռեզային, որի խոսքերը մեջբերում է Press TV-ն։
Նա նաև նախազգուշացրել է, որ Թեհրանն այլ երկրների կողմից ԱՄՆ-ի՝ Իրանի տնտեսության վրա ճնշում գործադրելու ծրագրերին աջակցելը կհամարի պատերազմական գործողություն։
Ավելի վաղ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ որոշել է Իրանի դեմ «տնտեսական պատերազմ» վարել՝ վիճահարույց հարցերի շուրջ Վաշինգթոնի համար անհրաժեշտ պայմանավորվածությունների հասնելու նպատակով։

Tегеран готов перекрыть экспорт нефти из стран Персидского залива, если на Иран будут оказывать давление в сфере экономики, заявил глава Высшего совета нацбезопасности Ирана Мохсен Резаи.
"Если экономическая война продолжится, то ни капли нефти не удастся экспортировать ни через Ормузский пролив, ни в целом - из района Персидского залива", - заявил Резаи, слова которого приводит телеканал Press TV.
Он также предупредил, что Тегеран будет считать актом войны поддержку другими странами планов США по давлению на экономику Ирана.
Ранее в августе президент США Дональд Трамп заявил, что решил вести "экономическую войну" против Ирана, чтобы добиться нужных Вашингтону договоренностей по спорным вопросам.