![]() OpenAI-ն թողարկել է ChatGPT-ի մոդել 13-17 տարեկան օգտատերերի համար: Այն նախատեսված է նրանց օգնելու՝ սովորել և անվտանգ օգտագործել արհեստական բանականությունը, ըստ ընկերության բլոգի գրառման: Այս մոդելի և հիմնական տարբերակի միջև հիմնական տարբերությունները կրթական գործառույթներն ու բարելավված անվտանգությունն են: Չաթբոտն ավտոմատ կերպով որոշում է օգտատիրոջ տարիքը և վերահղում է նրան դեռահասների բաժին, եթե հայտնաբերում է, որ նա 18 տարեկանից փոքր է, կամ եթե նա ձեռքով նշում է իր տարիքը 13-17 տարեկան: OpenAI-ն կրթությունը նշում է՝ որպես նոր մոդելի հիմնական առավելություն: Ծառայությունն այժմ ունի ուսուցման ռեժիմ, որը նախապես սահմանված պատասխանների փոխարեն օգտատերերին տալիս է խորը հարցեր և առաջարկում է նյութը ինքնուրույն հասկանալու եղանակներ: Teen ChatGPT-ն նաև հիշեցնում է օգտատերերին տնային աշխատանքը պատասխանատու կերպով կատարել: Ավելին, չաթբոտի նոր տարբերակը թույլ է տալիս օգտատերերին պլանավորել ժամանակ, երբ ուսուցման ռեժիմն ավտոմատ կերպով կակտիվանա: OpenAI-ն բացատրել է, որ ոչ բոլոր երեխաներն ունեն տանը մեկը, որը կօգնի տնային աշխատանքները կատարել, ուստի արհեստական բանականությունը կարող է «լրացնել այս բացը»: |
3 ժամ վերելքի փոխարեն՝ մի քանի րոպե. չինական գյուղի աշակերտներն այժմ դպրոց են գնում «օդային ավտոբուսով» (լուսանկար)
39103.09.2026, 22:24
Նյու Յորքում կարգելվի ԱԲ օգտագործումը տարրական և միջնակարգ դպրոցների աշակերտների կողմից
77103.09.2026, 21:49
«Նախարարությունը պատրաստվո՞ւմ է վերանայել պատմական Հայաստանին առնչվող բովանդակությունը դպրոցական դասագրքերում»․ հարց՝ Ժաննա Անդրեասյանին (տեսանյութ)

![]() OpenAI запустила модель ChatGPT для пользователей в возрасте от 13 до 17 лет. Она призвана помочь им учиться и безопасно пользоваться ИИ, сообщается в блоге компании. Главными отличиями модели от основной версии стали функции для обучения и усиленная защита. Чат-бот автоматически определяет возраст человека и переводит его в раздел для подростков, если поймёт, что ему нет 18 лет, либо если он сам укажет возраст от 13 до 17 лет. Основным преимуществом новой модели OpenAI называет образование. Сервис получил режим обучения, который вместо готовых ответов задаёт пользователю наводящие вопросы и предлагает способы для самостоятельного разбора материала. Также подростковый ChatGPT напоминает об ответственном подходе к выполнению домашних заданий. Кроме того, в новой версии чат-бота можно назначить время, в которое обучающий режим будет включаться автоматически. В OpenAI пояснили, что не у всех детей дома есть тот, кто поможет с домашним заданием, поэтому ИИ может «восполнить этот пробел». |
Дети из китайской деревни лезли по скале, чтобы попасть в школу-теперь там запустили «Небесный автобус» (фото)