Լիբերիան կընդունի ԱՄՆ-ից արտաքսված` երրորդ երկրի 1200 քաղաքացու
Լիբերիան առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում կընդունի Միացյալ Նահանգներից արտաքսված 1200 երրորդ երկրի քաղաքացու, հաղորդում է լիբերիական Spoon TV հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Լիբերիայի տեղեկատվության, մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Ջերոլինմեկ Պիային։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը Միացյալ Նահանգների և Լիբերիայի միջև նոտաների փոխանակման արդյունք է։ Համաձայնագրի համաձայն՝ Լիբերիան կընդունի աֆրիկյան և արևմտյան կիսագնդի երկրների 1200 քաղաքացու, որոնք ստացել են բժշկական թույլտվություն՝ հաջորդ տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգներից մեկնելու համար։ Արտաքսվածների առաջին խումբը Միացյալ Նահանգներից Լիբերիա կժամանի օգոստոսի 20-ին։
Նախարարը նշել է, որ բոլոր արտաքսվածներին հնարավորություն կտրվի դիմել Լիբերիայում ապաստան ստանալու համար՝ համաձայն գործող օրենսդրության, բայց նրանք նաև իրավունք կունենան լքել երկիրը, երբ ցանկանան։
Աֆրիկան ​​ներկայումս Միացյալ Նահանգներից արտաքսված երրորդ երկրի քաղաքացիների հիմնական նպատակակետն է։

Среда, 19 Августа, 2026 года, 00:11
Либерия примет в течение ближайшего года 1,2 тыс. граждан третьих стран, депортируемых из США. Об этом сообщил либерийский телеканал Spoon TV со ссылкой на министра информации, культуры и туризма африканской страны Джеролинмека Пиа.
По его словам, договоренность является результатом обмена нотами между Соединенными Штатами и Либерией. В соответствии с ней Либерия примет из США в течение одного года 1,2 тыс. граждан государств Африки и Западного полушария, получивших медицинское разрешение на поездку. Первая группа депортируемых прибудет из США в Либерию 20 августа.
Министр сообщил, что всем депортируемым гражданам будет предоставлена возможность подать заявление о предоставлении убежища в Либерии в соответствии с действующим законодательством, однако они также будут иметь право покинуть страну, когда пожелают.