Բրազիլիայում գտել են Անրի Մատիսի` 2025-ին գողացված աշխատանքները
Բրազիլիայի ոստիկանությունը գտել է ֆրանսիացի նկարիչ Անրի Մատիսի 8 աշխատանք, որոնք գողացվել էին Սան Պաուլոյի Մարիո դե Անդրադեի գրադարանից, հաղորդում է տեղական «Ֆոլհա դե Ս.Պաուլո» թերթը։
Կողոպուտը տեղի է ունեցել 2025 թվականի դեկտեմբերի 7-ին։ Երկու զինված հարձակվողներ բռնել են անվտանգության աշխատակցին և ցուցահանդեսի այցելուներին, ապա գողացել նկարները գլխավոր մուտքից։
Խուզարկությունների շարքի սկսվելուց 8 ամիս անց իրավապահ մարմինները նկարները հայտնաբերել են Սան Բեռնարդո դու Կամպոյի մի բնակարանում։ Ոստիկանությունը ձերբակալել է մի տղամարդու, որը, հավանաբար, պահել է աշխատանքները գողության կազմակերպչի համար։ Տարածքի խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել է նաև հրազեն։ Գողության կազմակերպիչը ձերբակալվել էր ապրիլին Ռիո դե Ժանեյրոյում։ Նկարները պատկանում են Մատիսի «Ջազ» (1943–1947) գրքի նկարազարդումների վերջին շարքին։ Վերադարձված աշխատանքների ցանկում են «Ծաղրածու», «Կրկես», «Պարոն Լոյալ», «Մղձավանջ սպիտակ փղի հետ», «Կոդոմաս», «Պարող ակվարիումում», «Դահուկորդ» և «Կովբոյ»։ Դրանց համակցված արժեքը գերազանցում է 190,000 դոլարը։
Մատիսի աշխատանքներից բացի, գողերը գողացել են բրազիլացի վարպետ Կանդիդո Պորտինարիի 5 նկար։ Դրանք դեռևս անհետ կորած են։

В Бразилии полиция нашла 8 работ Анри Матисса, украденных в 2025 году
Бразильская полиция нашла восемь работ французского живописца Анри Матисса, похищенных из библиотеки Марио де Андраде в Сан-Паулу. Об этом сообщает местное издание Folha de S.Paulo.
Ограбление произошло 7 декабря 2025 года. Двое вооружённых преступников нейтрализовали охранника и посетителей выставки, после чего вынесли картины через главный вход.
Спустя восемь месяцев после начала серии из 11 рейдов правоохранители обнаружили полотна в квартире в Сан-Бернардо-ду-Кампо. Полиция задержала мужчину, который, вероятно, хранил произведения для организатора кражи. При обыске в помещении также нашли огнестрельное оружие. Заказчика ограбления задержали в апреле в Рио-де-Жанейро. Картины относятся к поздней серии иллюстраций Матисса к книге «Джаз» (1943–1947). В список возвращённых работ вошли «Клоун», «Цирк», «Месье Лояль», «Кошмар с белым слоном», «Кодомы», «Танцовщица в аквариуме», «Лыжный стрелок» и «Ковбой». Их общая стоимость превышает 190 тысяч долларов.
Помимо работ Матисса злоумышленники украли пять картин бразильского мастера Кандидо Портинари. Их до сих пор не нашли.