Թուրքիային չի հաջողվում վաճառել ռուսական S-400-ները, որպեսզի կարողանա գնել ամերիկյան F-35-ները. Semafor
Երեքշաբթի, 18 օգոստոսի, 2026 թ., 00:53
Թուրքիան դեռևս չի կարողանում ձեռք բերել ամերիկյան F-35-ներ ռուսական S-400-ի պատճառով. ամերիկյան Semafor հրատարակության տվյալներով՝ ռուսական ՀՕՊ համակարգը մեկ այլ երկրի վաճառելու բանակցությունները դեռևս արդյունք չեն տվել: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Թուրքիային F-35 կործանիչներ վաճառելու ծրագրերը մնացել են փակուղու մեջ՝ հայտարարումից հետո ավելի քան մեկ ամիս: Հիմնական խոչընդոտներից մեկը ռուսական S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգն է, որից Անկարան պետք է հրաժարվի։
Սա ԱՄՆ-ի օրենսդրության պահանջ է: Թուրքիան չի կարող F-35-ներին հասանելիություն ստանալ, քանի դեռ պահպանում է ռուսական S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերը: Անկարան արդեն վճարել է վեց կործանիչների համար, բայց դրանք մնում են ԱՄՆ-ում, այն բանից հետո, երբ Թուրքիան հեռացվեց ծրագրից 2019 թվականին։
Տարբերակներից մեկն է՝ համակարգերը վաճառել մեկ այլ երկրի: Semafor-ի տվյալներով՝ Թուրքիան անցյալ ամիս բանակցություններ է սկսել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ, բայց, կարծես, դրանք առաջընթաց չեն գրանցել։
Այնուամենայնիվ, ամերիկացի օրենսդիրները պնդում են, որ Թուրքիան պետք է ամբողջությամբ հրաժարվի S-400-ից, որպեսզի գործարքը ապաշրջափակվի։
Հավելենք, որ ըստ ամերիկացի անանուն պաշտոնյայի, եթե ​​Թուրքիան չկարողանա վաճառել S-400-ները Էմիրություններին կամ շարքից հանել դրանք, ինչպես արդեն առաջարկել է, մնում է մեկ տարբերակ՝ ոչնչացնել համակարգերը։

Вторник, 18 Августа, 2026 года, 00:53
Турция до сих пор не может получить американские F-35 из-за российских С-400, а переговоры о продаже ЗРК другой стране пока не принесли результата, пишет американское издание Semafor. Планы президента США Дональда Трампа по продаже Турции истребителей F-35 остаются заблокированными уже больше месяца после их объявления. Одним из главных препятствий является российская система ПВО С-400, от которой Анкара должна избавиться.
Речь идет о требовании американского законодательства. Турция не может получить доступ к F-35, пока сохраняет российские зенитные ракетные комплексы. При этом Анкара уже оплатила шесть истребителей, но они остаются в США после исключения Турции из программы в 2019 году.
Одним из вариантов является продажа систем другой стране. По данным Semafor, Турция в прошлом месяце начала переговоры с Объединенными Арабскими Эмиратами, однако они, похоже, не продвинулись.
Американские законодатели при этом настаивают, что для разблокирования соглашения Турция должна полностью избавиться от С-400.