Երկուշաբթի, 17 օգոստոսի, 2026 թ., 23:13
Երկուշաբթի օրը Bloomberg-ը հայտնել է, որ Նովոռոսիյսկի մոտակայքում՝ Սև ծովում, հունական նավթատարի վրա հարձակում է տեղի ունեցել։ «Հունական նավթատարի վրա հարձակում է տեղի ունեցել Սև ծովում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ գործակալության՝ հարձակումը տեղի է ունեցել կիրակի օրը՝ Կասպյան խողովակաշարերի կոնսորցիումի (CPC) տերմինալում բեռնվելուց հետո։
Ավելի վաղ Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Ուկրաինան դադարեցրել է Նովոռոսիյսկի CPC տերմինալն օգտագործող նավթատարների վրա հարձակումը՝ ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսի խնդրանքից հետո։ Ըստ FT-ի՝ Վաշինգթոնը մտահոգված էր, որ ուկրաինական հարվածները հետագայում անկայունացրել են նավթի շուկան և վնասել ամերիկյան ընկերությունների շահերը։ Հրատարակության աղբյուրները պնդում էին, որ Կիևը, ի վերջո, համաձայնվել է չհարձակվել այն նավերի վրա, որոնք չեն պատկանում Ռուսաստանին, չեն ենթարկվում ուկրաինական պատժամիջոցների և չեն տեղափոխում ռուսական նավթ կամ այլ ռուսական բեռներ։

Понедельник, 17 Августа, 2026 года, 23:13
Греческий танкер подвергся удару в Черном море недалеко от Новороссийска, сообщает в понедельник агентство Bloomberg со ссылкой на источники. «Греческий нефтяной танкер попал под атаку в Черном море», — говорится в сообщении.
Согласно информации агентства, атака была совершена в воскресенье после погрузки на терминале Каспийского трубопроводного консорциума (КТК).
Ранее издание Financial Times со ссылкой на источники писало, что Украина перестала наносить удары по танкерам, использующим терминал КТК в Новороссийске, после соответствующей просьбы вице-президента США Джей Ди Вэнса. По данным FT, в Вашингтоне были обеспокоены тем, что украинские удары еще больше дестабилизировали нефтяной рынок и навредили интересам американских компаний. Собеседники издания утверждали, что Киев в итоге согласился не наносить удары по судам, которые не принадлежат РФ, не находятся под украинскими санкциями и не перевозят российскую нефть или другие российские грузы.