Հութիներն սպանել են քաղաքացիական նավի անձնակազմի և զինվորականների
Եմենի ափային պահպանությունը հայտնել է, որ Բաբ էլ-Մանդեբ նեղուցում «Անսար Ալլահ» շարժման հութի զինյալների կողմից «Թիհամա» առևտրային նավի վրա հրթիռային հարվածի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 6-ի, ևս 10-ը վիրավորվել է։
«Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ զոհվել է անձնակազմի չորս անդամ՝ երեք պակիստանցի և մեկ ինդոնեզացի, ինչպես նաև երկրորդ ռազմածովային բրիգադի երկու զինծառայող», - ասվում է գործակալության հայտարարության մեջ, որին հղում է անում SABA լրատվական գործակալությունը։ 10 վիրավորների թվում են անձնակազմի յոթ անդամ, երկու ափային պահպանության աշխատակից և մեկ զինծառայող։ Եմենի տրանսպորտի նախարարությունը պարզաբանել է, որ անվտանգության ուժերի կորուստները պայմանավորված են հութիների երկրորդ հրթիռային հարվածով, որը տեղի է ունեցել անմիջապես անձնակազմի տարհանման ժամանակ։ Ավելին, հարձակումից մոտ երեք ժամ անց զինյալները նավի ուղղությամբ ուղարկել են պայթուցիկներով լի անօդաչու նավակ, սակայն այն խափանվել և ոչնչացվել է եմենական ուժերի կողմից։ Ընդհանուր առմամբ, նավից փրկվել է 11 նավաստի։

Вторник, 11 Августа, 2026 года, 23:46
Число жертв в результате ракетного удара хуситов из сепаратистского движения «Ансар Аллах» по коммерческому судну Tihama в Баб-эль-Мандебском проливе увеличилось до шести, еще 10 человек пострадали. Об этом сообщила Береговая охрана Йемена.
«По предварительным данным, жертвами стали четыре члена экипажа судна: три пакистанца и один индонезиец, а также двое военнослужащих второй военно-морской бригады», — говорится в заявлении ведомства, которое приводит агентство SABA. Среди 10 пострадавших числятся семеро членов экипажа, двое сотрудников береговой охраны и один военнослужащий. В Министерстве транспорта Йемена уточнили, что потери среди силовиков вызваны повторным ракетным ударом хуситов, который был нанесен непосредственно во время эвакуации экипажа. Кроме того, спустя примерно три часа после атаки боевики направили к судну заминированный безэкипажный катер, однако он был перехвачен и уничтожен йеменскими военными. Всего с судна удалось спасти 11 моряков.