«Մի քանի երկրներ աշխատում են Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ։». Արաղչի
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ մի շարք երկրներ շարունակում են աշխատել Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ։
«Որոշ երկրներ դեռևս փորձում են հնարավորություն ստեղծել բանակցությունների վերսկսման համար», - ասել է Արաղչին, որի հայտարարության մի մասը հրապարակվել է իրանական Press TV հեռուստաալիքով։
Նախարարը շեշտել է, որ բանակցությունները չեն կարող վերսկսվել, քանի դեռ Միացյալ Նահանգները չի դադարեցնում Պակիստանում ավելի վաղ ստորագրված հրադադարի համաձայնագրի խախտումները և չի փոխհատուցում խախտումների հետևանքով պատճառված վնասը։

Воскресенье, 09 Августа, 2026 года, 13:06
Глава МИД Ирана Аббас Аракчи заявил, что ряд стран продолжает работать над возобновлением переговоров Тегерана и Вашингтона.
"Некоторые страны все еще пытаются создать возможность для возобновления переговоров", - отметил Аракчи, часть его заявления опубликовано иранским телеканалом Press TV.
Министр подчеркнул, что переговоры не могут возобновиться до тех пор, пока США не прекратит нарушение меморандума об остановке военных действий, заключенного в Пакистане ранее, и не компенсирует урон из-за совершенных нарушений.