Ուկրաինան հարվածել է 13 էներգետիկ օբյեկտների
Վերջին 48 ժամվա ընթացքում ուկրաինական բանակը հարվածել է Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող տարածքներում գտնվող 13 էներգետիկ օբյեկտի։ Այս մասին իր Telegram ալիքում գրել է Ուկրաինայի զինված ուժերի անօդաչու համակարգերի ուժերի հրամանատար Ռոբերտ Բրովդին։
Նրա խոսքով՝ հուլիսի 1-ից օգոստոսի 5-ը տևած գործողության ընթացքում հարձակման է ենթարկվել ընդհանուր առմամբ 201 էներգետիկ օբյեկտ։
Հարվածները, ըստ տեղեկությունների, անջատել են Մարիուպոլ, Մելիտոպոլ, Հենիչեսկ, Բերդյանսկ, Զուգրեշ, Պրիմորսկի Պոսադ և այլ բնակեցված տարածքներ էլեկտրաէներգիա մատակարարող 750, 330, 150 և 110 կՎ ենթակայանները։

Среда, 05 Августа, 2026 года, 20:24
Украинская армия за последние 48 часов нанесла удары по 13 энергетическим объектам на территориях, находящихся под контролем России. Об этом написал в своем Telegram-канале командующий Силами беспилотных систем Вооруженных сил Украины Роберт Бровди.
По его данным, в рамках операции, продолжавшейся с 1 июля по 5 августа, в общей сложности был атакован 201 энергетический объект.
Сообщается, что в результате ударов были выведены из строя подстанции напряжением 750, 330, 150 и 110 кВ, обеспечивавшие электроэнергией Мариуполь, Мелитополь, Геническ, Бердянск, Зугрэс, Приморский Посад и другие населенные пункты.