Չորեքշաբթի, 05 օգոստոսի, 2026 թ., 00:22
RND-ի տվյալներով՝ Գերմանիան ներկայում չունի նույնիսկ մեկ լիարժեք գործող ռումբապաստարան։ Այնուամենայնիվ, Գերմանիայի իշխանությունները նախատեսում են քաղաքացիական պաշտպանությունը լիովին գործարկել մինչև 2029 թվականը։ Ուկրաինայում հակամարտության ֆոնին Բեռլինը զգալիորեն մեծացրել է զենքի և քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտում ներդրումները։ Այս ծրագրերի շրջանակներում 579 գործող բունկերների վերականգնման համար կհատկացվի 10 միլիարդ եվրո, իսկ տարեկան պահպանման ծախսերը կկազմեն 15 միլիոն եվրո։
Ներկայում Գերմանիան ունի ընդամենը մոտ 480,000 ապաստարան, որոնք հիմնականում տեղակայված են նկուղներում և ստորգետնյա կայանատեղիներում։ Սա խիստ անբավարար է երկրի 83.4 միլիոն բնակչության համար։
Միևնույն ժամանակ, նոր մշտական ​​պաշտպանիչ կառույցներ կառուցելու ծրագրեր չկան։ Մասնագետները գնահատում են, որ դրանց կառուցումը կարժենա 100 միլիարդ եվրո:

Среда, 05 Августа, 2026 года, 00:22
В Германии в настоящее время отсутствует хотя бы одно полностью готовое к эксплуатации бомбоубежище. Об этом сообщает издание RND. При этом немецкие власти планируют привести гражданскую оборону в полную готовность уже к 2029 году. На фоне конфликта на Украине Берлин значительно усилил инвестиции в вооружение и гражданскую защиту. В рамках этих планов на восстановление 579 существующих бункеров будет выделено 10 миллиардов евро (около 935 млрд рублей), а ежегодные расходы на их содержание составят 15 миллионов евро.
В настоящее время в Германии насчитывается лишь около 480 тысяч мест в укрытиях, расположенных преимущественно в подвалах и на подземных парковках. Этого критически мало для населения страны, которое составляет 83,4 миллиона человек.
При этом строительство новых капитальных защитных сооружений не предусмотрено. Их возведение оценивается экспертами в 100 миллиардов евро (около 9,1 трлн рублей).