Իսրայելական բանակը լուրջ ճգնաժամի առաջ է կանգնած. Mashregh News
Իսրայելական բանակը լուրջ ճգնաժամի առաջ է կանգնած և, ըստ իրանական Mashregh News լրատվական գործակալության, քիչ հավանական է, որ արդյունավետորեն ներգրավվի երկարատև հակամարտության մեջ։
Հոդվածում նշվում է, որ Իսրայելն ավելի ու ավելի բարձրաձայն հայտարարություններ է անում Իրանի հետ հակամարտության նոր փուլի պատրաստ լինելու մասին։ Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը բարձրացնում են Իրանի հետ լայնածավալ պատերազմի հեռանկարը՝ միաժամանակ սպառնալով Եգիպտոսին և ռազմատենչ հարձակումներ գործելով Թուրքիայի վրա։
Սակայն այս հռետորաբանությունը, ըստ աղբյուրի, կտրված է իսրայեական իրականությունից։ Երկիրը խորապես հյուծված է և ծայրահեղ խոցելի, ինչն այն դարձնում է չափազանց անկայուն ցանկացած լուրջ սպառնալիքի առջև։
Հրապարակումը նշում է, որ ժողովրդագրական առումով Իսրայելի բնակչությունը 10 միլիոնից պակաս է։ Այն կազմված է աշխարհի տարբեր ծայրերից եկած ներգաղթյալների տարասեռ խմբից՝ բազմազան ինքնություններով, համոզմունքներով և սոցիալական կառուցվածքներով։ Ավելին, Իսրայելն ունի զգալի արաբական փոքրամասնություն։
Աշխարհագրական առումով Իսրայելը քարտեզի վրա ընդամենը մի կետ է, որը լիովին զուրկ է ռազմավարական խորությունից և բնական պաշտպանական գծերից՝ հզոր լեռներից, անծայրածիր անապատներից և լեռնային տեղանքից։
Իսրայելը չորային լանդշաֆտում գտնվող երկիր է՝ կենտրոնացած երեք հիմնական քաղաքներում՝ Երուսաղեմում, Թել Ավիվում և Հայֆայում, բնակչության և ենթակառուցվածքների բարձր կենտրոնացմամբ։ Հոդվածում նշվում է, որ արդյունաբերական և ռազմական հիմնական օբյեկտների չափազանց կենտրոնացվածության պատճառով երկիրը չափազանց խոցելի է զանգվածային հարձակումների նկատմամբ։ Ավելին, 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Իսրայելի կողմից տարբեր ճակատներում իրականացված մի շարք ռազմական արշավները լուրջ վնաս են հասցրել նրա ռազմական օբյեկտներին, տնտեսական ենթակառուցվածքներին և կենսականորեն կարևոր համակարգերին։

Mashregh: в Израиле возникли серьезные проблемы из-за войны на нескольких фронтах
Израильские вооруженные силы столкнулись с серьезным кризисом и едва ли способны эффективно участвовать в затяжном конфликте, пишет иранское новостное агентство Mashregh News.
В статье говорится, что в Израиле все чаще раздаются громкие заявления о готовности к новому этапу конфликта с Ираном. Премьер-министр Биньямин Нетаньяху и министр обороны Израиля Исраэль Кац говорят о перспективе полномасштабной войны с Ираном, одновременно угрожая Египту и делая воинственные выпады в адрес Турции.
Но эта риторика, согласно Mashregh, не соответствует реальному состоянию дел в Израиле. Страна находится в состоянии глубокого истощения и критической уязвимости, что делает ее крайне нестабильной перед лицом любых серьезных угроз.
Издание отмечает, что в демографическом плане население Израиля составляет менее 10 млн человек. Оно сформировано из гетерогенной массы иммигрантов из разных стран мира с различными идентичностями, верованиями и социальными укладами. К тому же в населении Израиля присутствует значительное арабское меньшинство.
В географическом плане Израиль — всего лишь точка на карте, полностью лишенная стратегической глубины и естественных оборонительных рубежей — труднопроходимых гор, обширных пустынь и горного рельефа.
Израиль — это государство в засушливой местности с высокой концентрацией населения и инфраструктуры в трех главных городах: Иерусалиме, Тель-Авиве и Хайфе. Из-за чрезмерной централизации ключевых промышленных и военных объектов страна крайне уязвима в случае массированных ударов, говорится в статье. К тому же несколько военных кампаний, которые Израиль вел на разных фронтах с 7 октября 2023 года, нанесли серьезный ущерб его военным объектам, экономической инфраструктуре и жизненно важным системам.