«ՀԱՊԿ-ում Հայաստանին ձայնի իրավունքից զրկելը կպահանջի կոնսենսուսային որոշում»․ Վիկտոր Վասիլև
Հայաստանին ՀԱՊԿ մարմիններում ձայնի իրավունքից զրկելու որոշումը կպահանջի կոնսենսուս, РИА Новости-ին ասել է ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։ «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանը տեղի կունենա Մոսկվայում՝ նոյեմբերի 11-ին, և պետությունների ղեկավարները հավանաբար կքննարկեն այդ հարցը։ Դրա վերաբերյալ որոշումը, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի, կընդունվի կոնսենսուսով»,- նշել է Վասիլևը։
Մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ ՀԱՊԿ կանոնադրության 25-րդ հոդվածը նախատեսում է պետության քաղաքացիներին քվոտային պաշտոններում առաջադրելու իրավունքի, ինչպես նաև կազմակերպության մարմիններում քվերակելու իրավունքի կասեցման հնարավորություն, եթե տվյալ պետությունը երկու տարվա ընթացքում չի կատարում կազմակերպության բյուջեի նկատմամբ ունեցած պարտքը մարելու իր պարտավորությունները։
«Փաստացի, այս իրավիճակը գոյություն ունի արդեն երկու տարուց ավելի, քանի որ Հայաստանը չի առաջադրում իր քաղաքացիներին քարտուղարության քվոտային պաշտոններում և նաև հետ է կանչել իր ներկայացուցիչներին ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբից»,- եզրափակել է նա։

Вторник, 04 Августа, 2026 года, 09:29
Принятие решения о лишении Армении права голоса в органах ОДКБ потребует консенсуса, заявил РИА Новости российский постпред при ОДКБ Виктор Васильев.
"Очередная сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ будет проходить в Москве 11 ноября, и лидеры государств будут, вероятно, обсуждать данный вопрос. Решение по нему, если таковое потребуется, будет приниматься консенсусом", - сказал Васильев в беседе с агентством.
Постпред подчеркнул, что 25-я статья Устава ОДКБ затрагивает возможность приостановления права выдвижения граждан государства на квотные должности, а также право голоса в органах Организации в случае невыполнения обязательств по погашению задолженности перед бюджетом Организации в течение двух лет.
"Де-факто данное положение дел действует уже более двух лет, так как Армения не выдвигает своих граждан на квотные должности в Секретариат, а также отозвала своих представителей из Объединенного штаба ОДКБ", - заключил он.