«ԱՄՆ-ն չեղարկել է Իրանի դեմ հարվածները»․ Թրամփ
ԱՄՆ-ն չեղարկել է հանգստյան օրերին Իրանի վրա նախատեսված հարձակումը, այդ թվում՝ հենց Թեհրանի խնդրանքով, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Ինձ խնդրել են (չեղարկել Իրանին ուղղված հարվածները- խմբ.) Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Կատարը և Իրանը... Բայց մենք պատրաստ ենք սկսել ցանկացած պահի»,- նախագահական ինքնաթիռում լրագրողներին ասել է Թրամփը։
Միաժամանակ, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ չեղարկված հարձակումը «անկասկած կլիներ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ամենամեծը»։
«Կնախընտրեի գործարք կնքել։ Ես չեմ ձգտում մարդկանց սպանել։ Շատ մարդիկ են զոհվում, իսկ մենք դա չենք ուզում»,- նշել է նա։

Трамп: США отменили атаку на Иран в том числе по просьбе Тегерана
США отменили запланированную на выходные атаку на Иран в том числе по просьбе самого Тегерана, но готовы вернуться к бомбежкам в любой момент, утверждает американский президент Дональд Трамп.
"Меня попросили (отменить удары по Ирану - ред.) Саудовская Аравия, ОАЭ, Катар и Иран... Мы готовы начать в любой момент, когда захотим", - сказал Трамп журналистам на борту президентского самолета.
При этом президент США заявил, что отмененная атака "стала бы, безусловно, крупнейшей со времен Второй мировой войны".
"Предпочел бы я заключить сделку? Я не стремлюсь убивать людей. Погибает много людей, и мы этого не хотим", - констатировал он.