Ջավա կղզու ափերի մոտ զբոսանավ է այրվում
Ինդոնեզիայի Ջավա կղզու ափերի մոտ հրդեհ է բռնկվել 271 մարդու տեղափոխող լաստանավ, հաղորդում է Associated Press-ը։
Առնվազն հինգ մարդ զոհվել է, իսկ առնվազն 41-ը անհետ կորած է։ Մոտակա նավերը օգնել են հարյուրավոր մարդկանց տարհանել այրվող «Մուտիարա Սենտոսա 2» լաստանավից։ Այն ուղևորներ էր տեղափոխում Սուրաբայայից դեպի Մակասար։ Սա հայտնի երթուղի է Ինդոնեզիայի բնակիչների համար, որը բաղկացած է մի քանի կղզիներից։ Նավի վրա եղել է 232 ուղևոր և 39 անձնակազմի անդամ։ Հրդեհը բռնկվել է վաղ առավոտյան։ Նավապետը կարողացել է ուղարկել աղետի ազդանշան, բայց կապը շուտով կորել է։
Իշխանությունները տեղեկացրել են մոտակա «Մերատուս նախագիծ 3» բեռնատար նավի անձնակազմին, սակայն այն չի կարողացել մոտենալ այրվող լաստանավին, քանի որ այն տեղափոխում էր դյուրավառ բեռ։
Ի վերջո, քարշակող նավը և մեկ այլ նավ կարողացել են մոտենալ լաստանավին և սկսել տարհանումը։ Հրդեհի պատճառը դեռևս պարզված չէ։

Паром, на борту которого находился 271 человек, загорелся у берегов острова Ява
Паром, на борту которого находился 271 человек, загорелся у берегов острова Ява (Индонезия), сообщает Associated Press.
Погибли по меньшей мере пять человек, по меньшей мере 41 числится пропавшим без вести. Находившиеся поблизости суда помогли эвакуировать сотни человек с горящего парома Mutiara Sentosa 2. Он перевозил пассажиров из города Сурабая на Яве в город Макассар (остров Сулавеси). Это популярный маршрут у жителей Индонезии, расположенной на нескольких островах. На борту находились 232 пассажира и 39 членов экипажа. Пожар произошел рано утром. Капитан успел подать сигнал бедствия, но вскоре контакт с ним был потерян.
Власти оповестили о произошедшем экипаж находившегося поблизости грузового судна Meratus Project 3, но оно не смогло приблизиться к горящему парому, так как перевозило легковоспламеняющиеся грузы.
В итоге буксир и еще одно судно смогли приблизиться к парому и начать эвакуацию. Причины возгорания не установлены.