«ՆԱՏՕ-ն ձգտում է «հեռացնել» Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից». Վիկտոր Վասիլև
ՆԱՏՕ-ն ձգտում է «հեռացնել» Հայաստանին ՀԱՊԿ-ի իր դաշնակիցներից, ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
«Մենք նշում ենք ՆԱՏՕ-ի երկրների և առանձին արևմտյան պետությունների ցանկությունը՝ «հեռացնել» Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի իր դաշնակիցներից, այդ թվում՝ համատեղ զորավարժությունների միջոցով», - գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Վասիլևը։
Նա նշեց, որ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության այս մոտեցումը, անշուշտ, չի համապատասխանում երկրի անվտանգության և ինքնիշխանության ապահովման երկարաժամկետ շահերին։
«Նրանք, ովքեր ուսումնասիրում են տարածաշրջանի պատմությունը, այդ թվում՝ դարավոր հետադարձ հայացքի միջոցով, հավանաբար կգտնեն բազմաթիվ փաստեր, որոնք կապացուցեն, որ հայ ժողովրդի ճակատագիրը շատ հեռու էր հեշտ լինելուց և երբեմն՝ արյունալի։ Հարցի պատասխանը, թե ով էր նրա անվտանգության և բարգավաճման գլխավոր երաշխավորը իր երկար պատմության ընթացքում, պարզ և ակնհայտ է», - հավելեց դիվանագետը։

Виктор Васильев:НАТО стремится "оттащить" Армению от ОДКБ
НАТО стремится "оттащить" Армению от союзников по ОДКБ, заявил РИА Новости российский постпред при ОДКБ Виктор Васильев.
"Мы отмечаем стремление стран НАТО и отдельных западных государств "оттащить" Армению от союзников по ОДКБ, в том числе путем проведения совместных учений", - сказал Васильев в беседе с агентством.
Он отметил, что такой подход нынешнего руководства Армении, безусловно, не отвечает долгосрочным интересам обеспечения безопасности и суверенитета страны.
"Те, кто изучает историю региона, в том числе в многовековой ретроспективе, вероятно найдут много фактов, которые доказывают, что судьба армянского народа складывалась весьма непросто и порой кроваво. Ответ на вопрос, кто именно был главным гарантом его безопасности и процветания на протяжении многолетней истории, однозначен и лежит на поверхности", - добавил дипломат.