Պուտինն ստորագրել է օրենք, որը քրեական պատասխանատվություն է սահմանում օտարերկրացիներին առանց IMEI-ի SIM քարտեր տրամադրելու համար
Երեքշաբթի, 28 հուլիսի, 2026 թ., 00:05
Ռուսաստանի նախագահն ստորագրել է օրենք, որը քրեական պատասխանատվություն է սահմանում օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց հետ բջջային հեռախոսների պայմանագրեր կնքելիս թույլատրված խախտումների համար։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական ակտերի պաշտոնական պորտալում։ Դաշնության խորհուրդը հաստատել է այս օրենքը 2026 թվականի հուլիսի 17-ին։
Օրենքը պատասխանատվություն է սահմանում SIM քարտեր տրամադրելու համար՝ առանց սարքի IMEI կոդը նշելու կամ այդ կոդի մասին գիտակցաբար կեղծ տեղեկատվություն տրամադրելու դեպքում։ IMEI-ը բջջային սարքի եզակի 15-անիշ համար է, որն օգտագործվում է օպերատորի ցանցում այն ​​նույնականացնելու համար։ Սա վերաբերում է այն դեպքերին, երբ պայմանագիրը կնքվում է օտարերկրյա քաղաքացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի հետ։ Փոփոխությունները վերաբերում են հեռախոսային և ինտերնետային խարդախության դեմ պայքարի միջոցառումներին։
Նախկինում ընդունվել է IMEI տվյալների բազայի ստեղծման մասին օրենք։
Քրեական օրենսգրքում ավելացվել է հոդված, որը նախատեսում է պատժամիջոցներ, եթե SIM քարտի վաճառողը չի նշում հեռախոսի IMEI-ը կամ նշում է սխալ կոդ։ Դրա համար վաճառողը պետք է նախկինում մեկ տարվա ընթացքում երկու անգամ տուգանված լինի նույն խախտման համար կամ ունենա դրա համար քրեական անցյալ։
Խախտումների համար տուգանքները տատանվում են 300,000-ից մինչև 500,000 ռուբլի: Այս պատժամիջոցները ներառում են նաև պարտադիր հասարակական աշխատանք մինչև 180 ժամ, ուղղիչ աշխատանքներ մինչև վեց ամիս, ազատության սահմանափակում մինչև մեկ տարի, հարկադիր աշխատանք մինչև մեկ տարի, կալանք մինչև երկու ամիս կամ ազատազրկում մինչև մեկ տարի ժամկետով։
Օրենքը նաև խստացնում է անձնական կյանքի և նամակագրության, հեռախոսազրույցների և այլ հաղորդակցությունների գաղտնիության խախտման համար նախատեսված պատիժները:

Президент РФ подписал закон, вводящий уголовную ответственность за оформление сим‑карт иностранцам без IMEI
![]() Президент России подписал закон, который вводит уголовную ответственность за нарушения при заключении договоров мобильной связи с иностранными гражданами и лицами без гражданства. Документ опубликован на официальном портале правовых актов. Совет Федерации одобрил этот закон 17 июля 2026 года. Закон устанавливает ответственность за оформление сим‑карт без указания IMEI‑кода устройства или с внесением заведомо ложных сведений об этом коде. IMEI представляет собой уникальный 15-значный номер мобильного устройства, который используется для его идентификации в сети оператора. Речь идёт о случаях, когда договор заключается с иностранным гражданином или лицом без гражданства. Изменения связаны с мерами по борьбе с телефонным и интернет‑мошенничеством. Ранее был принят закон о создании базы IMEI. В Уголовный кодекс добавили статью, по которой наступает наказание, если продавец сим‑карт не указал IMEI телефона или указал неверный код. Для этого продавца должны до этого дважды за год оштрафовать за такое же нарушение либо у него должна быть судимость за него. Штрафы за нарушение составляют от 300 до 500 тысяч рублей. Также предусмотрены обязательные работы на срок до 180 часов, исправительные работы до шести месяцев, ограничение свободы до одного года, принудительные работы до одного года, арест до двух месяцев или лишение свободы на срок до одного года. Закон также усиливает ответственность за нарушение неприкосновенности частной жизни и тайны переписки, телефонных переговоров и иных сообщений. Введены новые квалифицирующие признаки. К ним относятся корыстная заинтересованность и совершение преступления группой лиц по предварительному сговору или организованной группой. Максимальное наказание по этим составам увеличено до 4 лет лишения свободы. Дополнительно может применяться запрет занимать определённые должности или заниматься определённой деятельностью на срок до 5 лет. Ранее ответственность предусматривалась только для случаев с использованием служебного положения. |