«Թրամփը դիտարկում է Իրանի հետ կապված իրավիճակի զարգացման երեք տարբերակ»․ #NYT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանի հետ պատերազմում իրավիճակի զարգացման երեք տարբերակ է դիտարկում: Այս մասին հայտնում է The New York Times-ը:
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ դրանց թվում են ռազմական էսկալացիան, Իրանի դեմ տնտեսական ճնշումները՝ նոր պատժամիջոցների սահմանման միջոցով, պատերազմում Միացյալ Նահանգների հաղթանակի հայտարարումը և հակամարտությունից դուրս գալը: «Տարբերակներից յուրաքանչյուրը քննարկվել է վերջին շաբաթներին ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի, պատերազմի նախարար Փիթ Հեգսեթի, ԶՈՒ շտաբների պետերի կոմիտեի նախագահ Դեն Քեյնի, հատուկ բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների հետ հանդիպումների ժամանակ»,- նշում է թերթը:
The New York Times-ը գրում է, որ Իրանի հետ հակամարտության հինգ ամիսների ընթացքում ԱՄՆ-ն չի կարողացել հասնել իր նպատակներին, այդ թվում՝ «ճնշող ռազմական ուժի» միջոցով Իրանի իշխանափոխությանը։

Понедельник, 27 Июля, 2026 года, 11:51
Президент США Дональд Трамп рассматривает три варианта развития ситуации в войне с Ираном. Об этом сообщила газета The New York Times.
По ее данным, среди них: военная эскалация; экономические репрессии против Ирана путем введения новых санкций; объявление победы Соединенных Штатов в войне и выход из конфликта. "Каждый из вариантов обсуждался в последние недели на встречах с вице-президентом США Джей Ди Вэнсом, военным министром США Питом Хегсетом, председателем Комитета начальников штабов Вооруженных сил США Дэном Кейном, спецпосланником Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером", - уточнила газета.
The New York Times отмечает, что за пять месяцев конфликта США так и не смогли достичь своих целей, в том числе смены правительства Ирана путем применения "подавляющей военной мощи".